Jak uzyskać odpust zupełny w sylwestra? Wyjaśniamy

stacja7.pl 2 dni temu

Odpust zupełny to darowanie kary doczesnej za grzechy, które zostały już odpuszczone w sakramencie spowiedzi. W ciągu roku wierni mają kilka okazji, aby móc uzyskać odpust zupełny. Jednym z nich jest ostatni dzień roku, czyli tak zwany sylwester. Tego dnia Kościół zachęca wiernych do szczególnej modlitwy dziękczynnej za miniony rok. Jak 31 grudnia uzyskać odpust zupełny? Wyjaśniamy.

Odpust zupełny w sylwestra. Jak uzyskać?

Aby uzyskać odpust zupełny w ostatnim dniu roku, poza zwykłymi warunkami (poniżej), wystarczy publicznie odmówić hymn Te Deum (Ciebie Boga wysławiamy) jako podziękowanie Panu Bogu za otrzymane łaski.

Jak to zrobić? Można wybrać się na Mszę św. lub nabożeństwo dziękczynne za kończący się rok i tam wspólnie z wiernymi odmówić hymn.

Warunki zwykłe uzyskania odpustu zupełnego:

  • brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, choćby powszedniego
  • bycie w stanie łaski uświęcającej
  • przyjęcie Komunii Świętej
  • modlitwa w intencjach, w których modli się Ojciec Święty
  • czynność obdarzona odpustem. W przypadku ostatniego dnia roku jest to publiczne odmówienie Te Deum z intencją dziękczynną za cały rok

Odpust można ofiarować za zmarłych lub za siebie. o ile warunek nieprzywiązania do jakiegokolwiek grzechu nie będzie spełniony, uzyskany odpust będzie cząstkowy.

ZOBACZ: Odpusty. Lepiej pomóc trochę niż wcale

Odpust w każdy dzień roku

Warto pamiętać, iż 31 grudnia to nie jedyny dzień, który daje możliwość uzyskania odpustu. Ci, którzy chcą mieć pewność dopełnienia ostatniego z warunków, a nie będą mogli wziąć udziału w Mszy świętej lub nabożeństwie, mogą wybrać inną z czynności, wiążącą się z odpustem. Wśród nich są:

  • pobożne odmówienie cząstki Różańca Świętego, w sposób ciągły, z rozważaniem tajemnic różańcowych, w kościele albo w kaplicy albo rodzinie albo we wspólnocie zakonnej, we wspólnocie wiernych
  • czytanie Pisma Świętego z czcią należną Słowu Bożemu i na sposób lektury duchowej przynajmniej przez pół godziny z tekstu zatwierdzonego przez władzę kościelną. Może to być słuchanie czytającego Biblię, także przez środki audiowizualne
  • nawiedzenie i adorowanie Najświętszego Sakramentu przez pół godziny
  • pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej – przed stacjami prawnie erygowanymi – połączone z rozważaniem Męki i Śmierci Chrystusa – i przechodzeniem od stacji do stacji. Ci, którzy z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą odprawić nabożeństwa w sposób przyjęty zwyczajowo, mogą uzyskać taki sam odpust, o ile przynajmniej przez 15 minut będą pobożnie czytać i rozważać Mękę i Śmierć Pana Jezusa.
  • pobożnie odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu publicznie wystawionego lub przechowywanego w tabernakulum. Można to uczynić także w domu, jeżeli z powodu choroby lub innej słusznej racji nie można wyjść z domu (dotyczy terytorium Polski).

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału