Jak powstaje biały dym nad Watykanem? Wyjaśniamy

15 godzin temu
W nadchodzącym konklawe zostanie wybrany sukcesor Franciszka. Wierni z całego świata gromadzą się w Watykanie, aby poznać nowego papieża. To, iż został wybrany, zostanie zasygnalizowane kolorem dymu, jaki uniesie się nad Stolicą Apostolską. Jak powstaje?
Kiedy odbędzie się konklawe?
Według zapowiedzi Stolicy Apostolskiej w środę 7 maja o godz. 15.00 zostaną wyłączone wszystkie nadajniki telefonii komórkowej na terenie Watykanu - ze względów bezpieczeństwa i po to, by odizolować kardynałów, którzy wezmą udział w głosowaniu. O godz. 16.30 rozpocznie się konklawe, czyli pierwsze głosowanie nad wyborem papieża. Następnego dnia, o ile wcześniej nikt nie otrzyma dwóch trzecich głosów, kardynałowie będą głosować cztery razy.


REKLAMA


Zobacz wideo Posłowie PiS-u marzą, by papieżem został kardynał z Afryki


Dym poinformuje o wyborze papieża
Osoby, które chcą jak najszybciej dowiedzieć się, czy nowy papież został wybrany, podczas konklawe powinny obserwować komin zamontowany nad Kaplicą Sykstyńską. Dym będzie się pojawiał po każdym głosowaniu kardynałów elektorów i przeliczeniu głosów. Biały będzie oznaczał, iż papież został wybrany, a czarny, iż w danym głosowaniu nie było konsensusu. Komin będzie jedynym narzędziem komunikacji ze światem dla zamkniętych w Kaplicy Sykstyńskiej purpuratów. Będzie połączony z dwoma piecami, które są montowane na czas konklawe.


Jak powstaje dym nad Watykanem?
Żeliwny piec z 1939 roku, posłuży do usunięcia wszelkich śladów głosowania. Będą w nim palone karty. W drugim piecu, z 2005 roku, będą palone tak zwane bomby dymne w kolorze czerni lub bieli. W skład pierwszych wchodzi m.in. nadchloran potasu, siarka i antracen, a w skład drugich - w miejsce używanej niegdyś mokrej słomy - chloran potasu, laktoza i żywice roślinne. Chris Mocella, ekspert w dziedzinie pirotechniki ocenił, iż do uzyskania białego dymu "kardynałowie korzystają raczej z prostego procesu spalania opiłków cynku i siarki, w efekcie czego powstaje siarczek cynku, który wyglądem przypomina gęsty, ciężki dym w kolorze brudnej bieli". Zwrócił też uwagę, iż "czarny dym najłatwiej jest otrzymać podczas półspalania, czyli w sytuacji, gdy spalamy materiały organiczne takie jak drewno, przy ograniczonym dostępie tlenu. Wówczas otrzymujemy sporo czarnych cząsteczek, które nie uległy całkowitemu spaleniu". Podczas tegorocznego konklawe wieczorem komin będzie oświetlony, a obraz dymu będzie przekazywany na plac świętego Piotra dzięki zamontowanej o kilka metrów od komina kamerze. To ułatwi rozpoznanie koloru dymu.


Więcej na podobny temat przeczytasz w artykule: "Nazwisko papieża poznamy już po pierwszym dniu konklawe? 'Koalicje są już wyraźnie zarysowane'".Źródła: IAR, National-geographic.pl
Idź do oryginalnego materiału