Jajko, baranek i zajączek. Znaczenie najważniejszych symboli wielkanocnych

1 rok temu
Zdjęcie: Polsat News


Święta Wielkanocne są bardzo ważnym okresem w życiu każdego chrześcijanina, który kieruje się religijnymi zasadami i ceni sobie swoją wiarę. Tak jak każda uroczystość, również i Wielkanoc ma swoje tradycje oraz symbole, wiążące się ściśle z tym świętem. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze symbole Wielkanocy i co one oznaczają.


Na soborze nicejskim w 325 roku zdecydowano, iż Wielkanoc będzie obchodzona zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W 2023 roku Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny przypadają kolejno 9 i 10 kwietnia.
Od setek lat z tym świętem związanych jest wiele obrzędów oraz rytuałów, które niosą za sobą konkretną symbolikę. Podpowiadamy, jakie są symbole wielkanocne i z czym wiążą się niektóre tradycje.Reklama


Najpopularniejsze symbole wielkanocne: Jajka, baranek, zajączek i kurczak


Są symbole, które nieodłącznie kojarzą się z Wielkanocą i od lat goszczą w koszyczku lub na naszych stołach. Do najpopularniejszych symboli wielkanocnych zaliczamy:
Jajka - jest to najważniejszy symbol wielkanocny, który oznacza triumf życia nad śmiercią i początek nowego życia oraz jest ściśle związany ze zmartwychwstaniem Jezusa. W naszym koszyczku powinno się znaleźć jedno świeżo ugotowane jajko oraz pisanki. Wspomnianym jajkiem dzielimy się z domownikami podczas uroczystego śniadania wielkanocnego. Jest to gest podobny do dzielenia się opłatkiem podczas wigilii Bożego Narodzenia.Kurczak - związany jest z jajkiem i podobnie jak ono, symbolizuje odradzanie się i nowe życie.Baranek - jest istotnym symbolem dla chrześcijan, ponieważ oznacza odkupienie grzechów oraz przezwyciężenie zła. Najczęściej spotyka się go na wielkanocnym stole w postaci czekoladowej lub cukrowej figurki. Czasem niektórzy decydują się na baranki wykonane z masła.Zajączek - jest symbolem nowego życia, co sprawia, iż idealnie pasuje on do tematyki odrodzenia i świąt Wielkiej Nocy. Ciekawostką jest także to, iż symbolika zająca obecna była już w mitologii, gdzie zmartwychwstały Ozyrys pojawił się pod postacią zająca.


Symbole wielkanocne w kościele


W kościele, w okresie Wielkiego Postu oraz Wielkanocy, można zaobserwować również tradycyjne symbole, które mają swoje określone znaczenie. Oto, co oznaczają poszczególne elementy kościelne:
Palma wielkanocna - to symbol triumfu, nieśmiertelności oraz zwycięstwa nad grzechem. Jest ona także upamiętnieniem wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Wierzono kiedyś, iż poświęconą palmę należy zanieść do domu, aby chroniła jego mieszkańców przed nieszczęściem.Paschał - symbolizuje nadzieję, życie i miłość. Ma ona rozpraszać metaforyczny mrok i wskazywać kierunek, w którym powinniśmy podążać za Chrystusem.Woda - to znak oczyszczenia, odrodzenia ducha oraz ciała, a także źródła życia. Poświęcona woda pełni również istotną funkcję podczas rytuałów w kościele oraz jest niezbędnym elementem sakramentu chrztu.Olej - to symbol natchnienia, pasji i odpowiedzialności. To także znak błogosławieństwa Boga i darów Ducha Świętego.


Pozostałe symbole wielkanocne


Większość symboli wielkanocnych można również odnaleźć w tradycyjnym koszyku wielkanocnym, z którym wierni udają się do kościoła w Wielką Sobotę. Niektóre są także obecne w świątyniach oraz na stołach, przy których zasiadamy z rodziną. Oto pozostałe symbole Wielkanocy:
Pieprz i sól - symbolizują oczyszczenie, prawdę i życie w prostocie.Chleb - jego symbolika jest związana z Chrystusem pojmowanym jako chleb życia dla chrześcijan,Wędlina - symbolizuje zdrowie, płodność i dostatek materialny,Chrzan - to symbol goryczy w kontekście gorzkiej męki Chrystusa na krzyżu,Rzeżucha - to oznaka życia, odrodzenia i zmartwychwstania. Symbolizuje zieloną łąkę, dlatego też na niej powinno się ustawić figurę baranka. Całość powinna być umieszczona w centralnym miejscu stołu wielkanocnego.Kolor czerwony - czerwień jest kolorem krwi, odrodzenia, a także walki, zwycięstwa i triumfu.
Czytaj również:
Przerwa wielkanocna 2023 w szkołach. Kiedy uczniowie będą mieli wolne od nauki?
Jak Polacy planują spędzić święta? Wielkanoc poza domem coraz popularniejsza, ceny noclegów nie zachęcają
Kiedy złożyć życzenia wielkanocne i jakie wybrać? Polacy notorycznie popełniają ten błąd
Zobacz także:
Idź do oryginalnego materiału