W środę, 23 kwietnia w Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II w Częstochowie odbyło się wydarzenie, które przyciągnęło zarówno miłośników sztuki, jak i literatury. Tego dnia odbył się „Wieczór z Galerią” – wyjątkowe spotkanie dedykowane nowemu wydaniu Magazynu Literackiego Galeria. 73. wydanie periodyku na swoich łamach skoncentrowane jest na sylwetce i twórczości Jacka Mierzejewskiego – artysty malarza urodzonego w Częstochowie. W tym roku mija sto lat od jego śmierci.
Koordynatorem inicjatywy upamiętnienia Jacka Mierzejewskiego jest dr Tadeusz Wrona, który opowiedział o najważniejszych motywacjach przedsięwzięcia:
Dyrektor Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II, Krzysztof Witkowski podkreślił, iż spotkanie – choć nie personalne – z Jackiem Mierzejewskim, niesie z sobą dużą wartość. Jak zaznaczył, równie istotne jest pielęgnowanie pamięci o tych, których nie ma już wśród nas:
Barbara Strzelbicka z Towarzystwa Galeria Literacka zasygnalizowała, iż najnowsze wydanie czasopisma jest szczególne, ponieważ w znacznym stopniu koncentruje się wokół jednej postaci:
Choć 73. numer „Galerii” jest zdominowany przez twórczość Jacka Mierzejewskiego, to nie brakuje w nim innych, istotnych kulturowo zagadnień. Co jeszcze czeka na nas w nowym wydaniu?
Za oprowadzanie kuratorskie po wystawie odpowiedzialna była dr Barbara Major, która przybliżyła audytorium rzeczywistość współczesną Mierzejewskiemu. Jak podkreśliła, realia przełomu XIX I XX wieku były znaczące dla jego warsztatu:
Na wystawie widzowie mogli podziwiać m. in. prace autorstwa Jacka Mierzejewskiego. Jednym z eksponowanych dzieł jest „Umarlak”, namalowany w drugiej dekadzie XX wieku. Dr Tadeusz Wrona przybliżył symbolikę tego ujmującego obrazu:
Na spotkaniu obecny był również dr Adrian Musiał, którego częstochowianie znają m. in. z tomu poezji „Słowotok”. Choć osobiście jest silnie związany z literaturą, podkreślił, iż sztuka i słowo pisane wzajemnie na siebie wpływają:
Po prezentacji 73. wydania Magazynu Literackiego Galeria, słuchacze wysłuchali opowieści dr. Tadeusza Wrony o życiu i twórczości Jacka Mierzejewskiego. Opowieść dopełniła projekcja filmu dokumentalnego o malarzu w reżyserii jego syna, Jerzego. Na spotkaniu obecni byli również potomkowie artysty, w tym jego wnuk, Rafał Mierzejewski. Odwiedzający mieli okazję zapoznać się także z obszernym drzewem genealogicznym malarza, a także rodzinnymi archiwami, udostępnionymi przez jego krewnych.