Inauguracja akcji „Bezpieczne wakacje 2026” w województwie śląskim

1 godzina temu
Zdjęcie: wakacje


W Tychach odbyła się inauguracja wojewódzkiej akcji „Bezpieczne wakacje 2026”, która z inicjatywy Wojewody Śląskiego będzie prowadzona na terenie całego regionu od 26 czerwca do 1 września 2026 roku. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży w trakcie wakacji letnich. W wydarzeniu udział wziął Wicewojewoda Śląski Adam Zaczkowski, a także Zastępca Prezydenta Miasta Tychy Aneta Luboń-Stysiak, Śląska Kurator Oświaty Aleksandra Dyla, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Jacek Stelmach, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Zbigniew Dyk, Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Dariusz Winiarczyk, Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Kurek, Prezesa Zarządu w Śląskim WOPR Jarosław Zwierzyna, Dyrektor PSSE w Tychach lek. med. Grzegorz Gołdynia oraz dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach.

– Dzisiaj inaugurujemy akcję „Bezpieczne Wakacje 2026”. Nasze działania ukierunkowane są przede wszystkim na wzmocnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, ale oczywiście mamy na uwadze bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców naszego regionu – powiedział Wicewojewoda Śląski.

Podczas inauguracji Wicewojewoda podkreślił, iż w regionie wakacje rozpoczyna ponad 550 tys. uczniów, a działania w ramach akcji będą realizowane we współpracy służb, inspekcji i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo nad wodą, w górach oraz podczas podróży na wypoczynek.

W ramach akcji uruchomiona została całodobowa linia interwencyjna 32 20 77 077, pod którą można zgłaszać nieprawidłowości dotyczące organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży. Rodzice mogą również sprawdzić legalność kolonii i obozów w bazie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ze względu na prognozowane wysokie temperatury Wicewojewoda zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie przegrzania organizmu oraz regularne nawadnianie się.
Kontrole miejsc wypoczynku oraz autokarów przewożących dzieci prowadzić będą m.in. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach.

W realizację akcji zaangażowane są również Śląski Oddział Straży Granicznej, Śląskie WOPR i Beskidzkie WOPR, GOPR Grupa Jurajska i GOPR Grupa Beskidzka, Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Katowicach, Śląska Izba Turystyki, Departament Rozwoju Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Wydział Rodziny i Polityki Społecznej i Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

źródło: ŚUW w Katowicach

Idź do oryginalnego materiału