Imię, które miało powstać przez to, co działo się w Wielki Piątek. 20 lat temu było jeszcze na topie

1 dzień temu
Historia tego imienia jest mocno powiązana z opowieściami o ostatnich chwilach Jezusa. Widok zbitego, osłabionego skazańca upadającego pod ciężarem krzyża ponoć tak wzruszył jedną z kobiet, iż przecisnęła się przez tłum i białą chustą otarła jego twarz. Wizerunek umęczonego Chrystusa odbił się na jej chuście. Mowa oczywiście o św. Weronice, której imię miało się wziąć od dwóch słów: vera (łac. - prawdziwa) i eikon (gr. - obraz). Prawda jest jednak inna.
Weronika to imię, które od średniowiecza związane było z legendą o kobiecie, która swoją chustą przetarła twarz Chrystusowi. Jednak okazuje się, iż jest to dość duży błąd, bo tak naprawdę imię to wzięło się od greckich słów, które można dziś tłumaczyć jako "ta, która niesie zwycięstwo". Zgodnie z rejestrem PESEL nosi je blisko 150 tysięcy kobiet w Polsce. W 2024 roku nadano je aż 821 razy.


REKLAMA


Zobacz wideo Majka Jeżowska w rzeczywistości nazywa się inaczej. "Moje imię kojarzyło mi się z cmentarzem" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Weronika - imię, które nigdy nie wyjdzie z mody?
Weronika to imię, które znane jest już od czasów biblijnych, chociaż jego korzenie sięgają czasów jeszcze wcześniejszych - pochodzi od greckiego "phere-nike", co znaczyło "przynosząca zwycięstwo". W średniowieczu imię było błędnie przypisywane słowom vera (łac. – prawdziwa) i eikon (gr. – obraz). Nawiązywano w ten sposób do legendy o św. Weronice, która otarła chustą twarz Chrystusowi. Niektórzy twierdzą, iż jej chusta zachowała się po dziś dzień i jest przechowywana w Watykanie, w tajnym schowku wewnątrz jednego z filarów Bazyliki św. Piotra.
Warto tutaj zaznaczyć, iż historia św. Weroniki nie została zapisana w żadnej z Ewangelii; należy zatem do ustnej tradycji chrześcijaństwa - jednak opowieść ta jest bardzo żywa i w okresie przygotowań do Wielkanocy jest dość często przypominana (szczególnie w Wielki Piątek).
jeżeli chodzi o samo imię, to przez cały czas nie wychodzi z mody. Jak wynika z danych rejestru PESEL, na dzień 19 stycznia 2024 roku imię Weronika nosiło 151315 kobiet. W poprzednich latach liczba ta wynosiła 15099 (31 stycznia 2023) i 150185 (24 stycznia 2022). W 2024 roku imię to otrzymały 821 dziewczynki, rok wcześniej było ich 959. Z kolei w 2000 roku imieniem Weronika nazwano aż 9680 córek.


Weronika - jaka jest, każdy widzi
Weronika to imię wyjątkowe pod każdym względem. Wielu uważa, iż pasuje ono do kobiety zaradnej, pracowitej i bardzo ambitnej. Ponoć mają ogromną zdolność do rozwiązywania problemów innych i zawsze chętnie służą pomocą.


Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są Wera, Wiera, Weroniczka, Werka, Wercia, Weronisia, Weronka, Werona, Weronia, Nika, Niki, Nikusia, Nikunia. Weronika imieniny obchodzi 13 stycznia, 4 lutego, 17 maja, 9 lipca i 12 lipca.
Idź do oryginalnego materiału