Iława: Męski Różaniec u oblatów [+GALERIA I WIDEO]

oblaci.pl 4 miesięcy temu

W parafii Przemieniania Pańskiego w Iławie, prowadzonej przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, męski różaniec pojawił się we wrześniu 2021 r. Od tego momentu cieszy się dość sporym powodzeniem. Każdego miesiąca uczestniczy w nim ok. 30 – 50 osób. – Liczba co miesiąc jest inna. Owoce różańca są wielkie. Nie ma co do tego wątpliwości – wskazuje o. Andrzej Albiniak OMI, proboszcz parafii.

Męski Różaniec wynagradzający ulicami miasta Iławy

Męski Różaniec w parafii przechodzi ulicami miasta na terenie parafii w każdy poranek 1. soboty miesiąca. – Podczas modlitwy zawsze idziemy ulicami miasta. Co miesiąc innymi na terenie parafii. Zawsze rozpoczynamy rozważaniem pierwszosobotnim. Po różańcu ma miejsce męskie spotkanie przy porannej kawie i ciastku – opowiada proboszcz.

Po raz pierwszy męski różaniec odbył się 4 września 2021 r. Wówczas utrwalił się schemat spotkania. Po porannej mszy mężczyźni zebrali się przed grotą Matki Bożej z Lourdes, aby rozpocząć nabożeństwo różańcowe. Kolejne dziesiątki tajemnicy radosnej wraz z rozważaniami miały miejsce: na placu przed Ratuszem, w parku, przed wejściem do Galerii Jeziorak oraz przed krzyżem misyjnym. Modlitwa zakończyła się odmówieniem Litanii do św. Józefa oraz Apelem Jasnogórskim. Ten pierwszy męski różaniec prowadził diakon stały Andrzej Chołaszczyński.

Od tego czasu męski różaniec w parafii odbywa się regularnie z podobnym harmonogramem. W ostatnią sobotę modlącym się mężczyzną towarzyszył obraz MB Łaskawej nawiedzający w tym tygodniu parafię Nawiedzenia Pańskiego w Iławie.

fot. arch. Andrzeja Albiniaka OMI

„Męski Różaniec wynagradzający ulicami miasta Iławy” to nabożeństwo pokutne realizowane w każdą pierwszą sobotę miesiąca według warunków podanych przez Matkę Bożą w Fatimie. Główną intencją jest wynagrodzenie za 5 grzechów obrażających Matkę Bożą.

Męski Różaniec to inicjatywa, która narodziła się w Polsce i od kilkunastu lat zdobywa coraz większą popularność w kraju i za granicą.

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie został zbudowany w latach 1317-1325 w stylu gotyckim z renesansową wieżą z 1550, kilkakrotnie przebudowywany. Potocznie nazywany przez mieszkańców Iławy „czerwonym kościołem” ze względu na materiał z którego jest zbudowany. Obiekt pełnił rolę głównego kościoła parafialnego miasta i jest tak stary jak ono samo. Mimo iż parafia znajdowała się pod patronatem krzyżackim, faktyczną opiekę nad kościołem od początku sprawowali miejscowi mieszczanie, których zamożność decydowała o jego stanie. Przy kościele działało bractwo kościelne Bożego Ciała, które skupiało miejscową elitę. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany. Ostatnia poważna przebudowa miała miejsce w latach 1903-1905.

Obecnie kościołem opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. 16 września 1949 kościół – jako pierwszy zabytek Iławy – został objęty ochroną konserwatorską (nr rejestru 134).

Piotr Ewertowski/przemienienie.oblaci.pl

fot. arch. o. Andrzeja Albiniaka OMI/Facebook

Idź do oryginalnego materiału