Gwałtowny wzrost liczby wniosków o azyl kościelny w Niemczech. Oto główny powód

8 godzin temu
Coraz więcej uchodźców w Niemczech szuka kościelnej ochrony. Główny powód to rosnący lęk przed deportacjami.


Według Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) liczba wniosków o azyl kościelny "gwałtownie wzrosła". Wynika to jasno z "informacji zwrotnych z wielu kościołów regionalnych od komisarzy ds. uchodźców i osób odpowiedzialnych za kontakty w sprawie azylu kościelnego", jak oświadczył EKD w odpowiedzi na zapytanie dzienników grupy medialnej Funke w niedzielę (27.04.2025).

Rzeczniczka EKD wyjaśniła, iż ze względu na wysokie zainteresowanie często zdarza się, iż nie można znaleźć dla kogoś miejsca w ramach azylu kościelnego, a osoby go poszukujące "pozostają bezbronne".

Lęk przed deportacjami


Dodała, iż w niektórych kościołach liczba zapytań o azyl "wzrosła ponad czterokrotnie". Kościół protestancki uważa, iż głównym powodem jest "zwiększona presja na deportacje" w niemieckim społeczeństwie i w polityce.

Dietlind Jochims, przewodnicząca Ekumenicznej Federalnej Grupy Roboczej ds. Azylu w Kościele, również zauważyła "rosnący strach i niepewność wśród osób z niepewnym pobytem". Strach ten prowadzi z kolei do "gwałtownego wzrostu liczby wniosków o ochronę kościelną", powiedziała gazetom grupy Funke.

Azyl w oparciu o chrześcijańskie tradycje humanitarne


Według Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (Bamf) kongregacje protestanckie, katolickie i niezależne zgłosiły łącznie 617 przypadków azylu kościelnego w pierwszym kwartale 2025 roku. W tym samym okresie w 2024 r. było ich 604. W 2024 r. w całym roku odnotowano 2386 przypadków, w tym 1813 w zborach protestanckich, 425 w kościołach katolickich i 148 w tak zwanych wolnych kościołach.

Azyl kościelny nie ma podstawy prawnej. Jest to specjalny przywilej tolerowany przez państwo w oparciu o chrześcijańskie tradycje humanitarne w celu tymczasowej ochrony uchodźców przed deportacją w trudnych przypadkach. Celem jest doprowadzenie do ponownego rozpatrzenia sprawy przez władze imigracyjne i wykorzystanie tego czasu w wyczerpanie środków prawnych. Azyl kościelny był wielokrotnie krytykowany, zwłaszcza przez urzędy zajmujące się bezpieczeństwem wewnętrznym.

Opracowanie: Monika Sieradzka


Idź do oryginalnego materiału