Gorzkie Żale 2023: Kiedy się rozpoczynają? Jak się przygotować?

1 rok temu
Zdjęcie: AFP


Święta Wielkanocne coraz bliżej. Jednak zanim do nich dojdzie, mamy kilkadziesiąt dni na pokutę i oczyszczenie duchowe. Do tego wykorzystywane są dwa nabożeństwa - Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa. Kiedy realizowane są Gorzkie Żale? Jak się do nich przygotować?


Gorzkie Żale to jedno z najważniejszych nabożeństw w całym roku liturgicznym. Katolikom pozwalają w pełni przeżyć czad Wielkiego Postu. Jak odpowiednio wziąć udział w Gorzkich Żalach? Jak często należy przychodzić do kościoła?


Kiedy Wielkanoc i Wielki Post?


Wielkanoc obchodzona jest zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku święto to wypada 9 kwietnia. Reklama


Zanim jednak nadejdzie radosny czas Wielkanocy, wierni koncentrują się na pokucie za swoje grzechy w trakcie Wielkiego Postu. Trwa on umownie 40 dni i rozpoczyna go Środa Popielcowa. W 2023 roku miała ona miejsce 22 lutego.


Czas Wielkiego Postu to również okres wstrzemięźliwości od hucznych zabaw oraz częściowe ograniczanie spożywania mięsa. Ścisły post obowiązuje natomiast w dwa dni - w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek. Wtedy zaleca się, aby spożyć wyłącznie jeden syty posiłek.
W ciągu Wielkiego Postu wierni powinni również uczęszczać na nabożeństwa, jakimi są Gorzkie Żale oraz Droga Krzyżowa.


Gorzkie żale: Kiedy się rozpoczynają?


Wielkanoc uważana jest za najważniejsze święto katolickie w całym roku. Dlatego też wzięcie udziału w Gorzkich Żalach jest wprost wymagane. Są one nabożeństwem pasyjnym, składającym się z trzech części. Śpiewane w kościele pieśni nawiązują do męki Pańskiej i wymuszają na wiernych zastanowienie się nad swoim życiem.
Cała ceremonia odbywa się regularnie w każdą niedzielę Wielkiego Postu. Wynika z tego, iż pierwsze nabożeństwo będzie miało miejsce 26 lutego.


Gorzkie żale: Jak odprawiać?


Na początku nabożeństwa wystawia się Najświętszy Sakrament. W tym czasie odprawiane są pieśni, a następnie odczytywane są intencje nabożeństwa. Kolejnym etapem są pieśni. Odśpiewane są pieśni takie jak Hymn, Lament duszy nad cierpiącym Jezusem, Rozmowa duszy z Matką Bolesną oraz Któryś za nas cierpiał rany.
Po odśpiewaniu odpowiednich pieśni następuje kazanie pasyjne, a później błogosławienie Najświętszego Sakramentu. W trakcie tej ostatniej czynności wierni odśpiewują odpowiednie pieśni.
Czytaj także:
Biden na mszy świętej. "Także wielcy tego świata przyjmują popiół"
Niepokojący trend w Polsce. Wskaźniki poszybowały w górę
Lato w Polsce już w zimie? Prognozy zaskakują: Na termometrach będzie 20 stopni
Idź do oryginalnego materiału