Na cmentarzu Podgórki Tynieckie w Krakowie odbył się zbiorowy pochówek 26 dzieci martwo urodzonych. Wzruszające słowa ks. Janusza Kościelniaka przypomniały rodzinom, iż są rodzicami na zawsze, a ich dzieci czekają na nich w niebie. Mszy świętej przewodniczył ks. dr Paweł Gałuszka, a w ceremonii udział wzięli bliscy, duchowni oraz przedstawiciele organizacji pro-life.
źródło: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka | 11 luty 2025 |fot. Envato
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Nadzieja jak kotwica – poruszające słowa kapłana
Ks. Janusz Kościelniak w swojej homilii nawiązał do symboliki kotwicy, którą papież Franciszek określił jako znak nadziei. – Tak jak kotwica utrzymuje statek na powierzchni, tak nasza wiara zakotwicza się w Bogu i wieczności. Dzięki niej możemy czuć się bezpieczni, bo nigdy nie jesteśmy sami – mówił duchowny.
Podkreślił trzy wymiary chrześcijańskiej nadziei:
- Oczekiwanie na spotkanie z Bogiem – wiara daje pewność, iż życie nie kończy się na ziemi.
- Wierna pamięć o utraconych dzieciach – mimo iż nie możemy ich przytulić, przez cały czas żyją i czekają na rodziców w niebie.
- Nadzieja na dalsze życie i sens cierpienia – choćby w trudnych chwilach warto iść naprzód, bo Bóg prowadzi nas przez każdą ciemność.
Wspólna modlitwa i udział bliskich
W uroczystości wzięły udział rodziny zmarłych dzieci, duchowni oraz przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Mszy świętej przewodniczył ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.
Pogrzeb został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Ciała dzieci pochodziły z okresu od 1 lipca 2024 roku do 10 stycznia 2025 roku i zostały przekazane przez trzy krakowskie placówki medyczne:
- Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego,
- Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera,
- Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek.
Prawo do godnego pochówku dzieci utraconych
Zgodnie z polskim prawem każde dziecko, także to, które zmarło przed narodzinami, ma prawo do pochówku. jeżeli rodzina nie zdecyduje się na odebranie ciała, obowiązek organizacji pogrzebu spoczywa na gminie.
Rodzice mogą również ubiegać się o akt urodzenia dziecka martwo urodzonego, co pozwala na uzyskanie zasiłku pogrzebowego. Warto pamiętać, iż każda rodzina ma prawo do godnego pożegnania swojego dziecka, niezależnie od okoliczności jego śmierci.
Podsumowanie
Pogrzeb 26 dzieci martwo urodzonych w Krakowie był przejmującym wydarzeniem, pełnym refleksji i nadziei. Kapłani oraz bliscy podkreślali, iż rodzicielstwo trwa wiecznie, a zmarłe dzieci czekają na swoich rodziców w niebie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawie do pochówku dzieci utraconych, skontaktuj się z lokalnym urzędem gminy lub organizacjami wspierającymi rodziny w żałobie.