Gdzie kupić opłatek? Nie tylko w kościele. Ten ze sklepu też się sprawdzi. Jest jednak 1 warunek

1 tydzień temu
Zdjęcie: Gdzie kupić opłatek na wigilię? Nie tylko przy kościele. Jest jednak jedno 'ale' Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


Gdzie kupić opłatek? Podczas Wigilii nie może go zabraknąć, ale mało kto wie, iż wcale nie trzeba iść po niego do kościoła. Czy opłatek z marketu "ma sens"? Można się nim połamać, ale tylko pod jednym warunkiem.
Dzielimy się nim w wigilijną wieczerzę, ale co adekwatnie symbolizuje? Okazuje się, iż jego historia sięga początków chrześcijaństwa, kiedy na znak pojednania dzielono się chlebem, który z czasem został zastąpiony właśnie opłatkiem. Zwyczaj łamania się nim w Wigilię pojawił się w XVIII wieku jako symbol miłości, pokoju i przebaczenia. Gdzie można kupić opłatek? Wyjaśniamy.


REKLAMA


Zobacz wideo Znowu to zrobiliśmy. Testujemy świąteczne menu Magdy Gessler


Gdzie kupić opłatek? W tych miejscach dostaniesz już poświęcony
Mimo iż w okresie świątecznym opłatek można kupić w wielu miejscach, księża ostrzegają, iż wigilijny opłatek musi spełniać jeden najważniejszy warunek. - Powinien być pobłogosławiony. Ocalmy piękną tradycję wieczerzy wigilijnej. Dzielmy się pobłogosławionym opłatkiem. Zadbajmy o duchowy wymiar świąt Bożego Narodzenia - wyjaśnił w 2019 roku na łamach portalu denon.pl ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.
Zobacz też: Koniec ze łzami i szczypiącymi oczami. Zrób to przed krojeniem cebuli. Zapach pójdzie w inne miejsce


Jak się robi opłatek? Fot. pixabay / medialna


Gdzie kupić opłatek na Wigilię? Oczywiście najlepiej pójść do kościoła, gdzie z pewnością będzie można nabyć opłatek poświęcony, ale to niejedyne miejsca, do których można się udać, bo dostaniemy je także w sklepach z dewocjonaliami. A co z tymi w marketach?


Gdzie kupić opłatek na Wigilię? Nie tylko przy kościele. Jest jednak jedno "ale"
W okresie przedświątecznym opłatki pojawiają się w marketach i galeriach handlowych. Czy można je kupić? Warto mieć na uwadze, iż takie opłatki wymagają pobłogosławienia, ale wcale nie musimy z nich rezygnować. Można je poświęcić w kościele lub samodzielnie poprzez modlitwę i symboliczne pokropienie święconą wodą. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału