Ojciec Gabriel Romanelli, proboszcz jedynej katolickiej parafii w Strefie Gazy, apeluje do światowych liderów o pokój, podkreślając, iż Gaza stała się „więzieniem” dla jej mieszkańców. Parafia Świętej Rodziny, którą prowadzi, od początku konfliktu między Hamasem a Izraelem stała się schronieniem dla chrześcijańskiej mniejszości w regionie. Papież Franciszek od 9 października 2023 roku regularnie kontaktuje się z tą wspólnotą, okazując swoje wsparcie i solidarność.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: Kate Quiñones | CNA | 09 kwietnia 2025 |Photo credit: Łaciński Patriarchat Jerozolimy
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Proboszcz jedynej katolickiej parafii w Strefie Gazy wzywa światowych przywódców do poszukiwania pokoju, mówiąc, iż Gaza „stała się klatką” w obliczu trwającej tam wojny.
Ojciec Gabriel Romanelli jest proboszczem parafii Świętej Rodziny w Strefie Gazy, która stała się schronieniem dla mniejszości chrześcijańskiej w ogarniętej wojną Strefie Gazy.
Schronienie dla chrześcijan
Kompleks parafialny został przekształcony w prowizoryczne schronienie na początku wojny między organizacją terrorystyczną Hamas a Izraelem, która rozpoczęła się prawie półtora roku temu, kiedy Hamas rozpoczął inwazję na Izrael 7 października 2023 r., zabijając ponad 1200 izraelskich mężczyzn, kobiet i dzieci oraz biorąc 251 zakładników.
Pięćdziesięciu dziewięciu zakładników przez cały czas przebywa w niewoli, 35 z nich, zdaniem Izraela, nie żyje.
Papież Franciszek od 9 października 2023 r. często dzwonił do parafii katolickiej w Strefie Gazy, utrzymując połączenia choćby wtedy, gdy chorował w stanie krytycznym w szpitalu.
Romanelli powiedział w wywiadzie dla Vatican News w środę, iż parafii wiedzie się „dobrze”, ale wezwał światowych przywódców do zabiegania o pokój .
Romanelli podziękował papieżowi za jego ostatnie wezwanie, mówiąc, iż ludzie „byli bardzo szczęśliwi słysząc, iż dzwoni”.
Papież „zadzwonił, przywitał się z nami, zapytał, jak się czujemy i jak się mają ludzie” – powiedział Romanelli portalowi Vatican News.
Dom dla wszystkich potrzebujących
Parafia jest prowizorycznym domem dla 500 osób, głównie prawosławnych, protestanckich i katolickich chrześcijan, ale także dla dzieci muzułmańskich i ich rodzin. Pastor powiedział, iż ci w schronisku „na razie są w porządku”, ale zapasy są ograniczone.
Podziękował łacińskiemu patriarsze Jerozolimy, kardynałowi Pierbattista Pizzaballa, za jego „nieustanną pomoc”.
„Wraz z naszymi 500 uchodźcami i naszymi muzułmańskimi sąsiadami z dzielnicy Zeitoun, na razie radzimy sobie dobrze” – powiedział.
Zauważył jednak, iż „wszystko zaczyna się kończyć”.
„Gaza jest więzieniem — stała się klatką, gigantyczną klatką” — powiedział Romanelli.
„Pomagamy wszystkim, zarówno chrześcijanom, jak i niechrześcijanom” – powiedział Romanelli. „Staramy się być prawdziwymi narzędziami pokoju dla wszystkich”.
Romanelli podkreślił znaczenie pokoju, mówiąc, iż najważniejsze jest „przekonanie wszystkich, wszystkich światowych przywódców, iż pokój jest możliwy”.
„Dopóki będzie trwał ten konflikt zbrojny, żaden problem nie zostanie naprawdę rozwiązany” – powiedział Romanelli.
Dodał, iż ważne jest „przekonanie w taki sposób, aby ta wojna zakończyła się w warunkach, które mają znaczenie dla ludzi”, zarówno dla „Palestyńczyków, jak i Izraelczyków”.
słowa kluczowe: Gaza, Ojciec Gabriel Romanelli, Parafia Świętej Rodziny, apel o pokój, Papież Franciszek,