FRANCJA: Papież Franciszek chwali wiarę katolików na Korsyce

3 dni temu

Papież Franciszek pochwalił wiarę katolików na Korsyce, podkreślając ich zaangażowanie w życie religijne i wierność tradycji katolickiej.

Wyraził również swoje uznanie dla ich duchowego dziedzictwa oraz roli, jaką odgrywa Kościół w społeczeństwie wyspy.

Czas czytania: około 3 minuty.

Źródło: Hannah Brockhaus | CNA | 15 grudnia 2024 |
Photo credit: aniel Ibáñez/CNA
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Dwa dni przed swoimi 88. urodzinami papież Franciszek został serdecznie przyjęty na śródziemnomorskiej wyspie Korsyce podczas jednodniowej wizyty w mieście Ajaccio, stolicy francuskiego regionu wyspiarskiego.

Podczas podróży 15 grudnia papież zachęcał katolicką większość wyspy do dalszego pielęgnowania tradycyjnej pobożności, podczas gdy w Europie rozwija się świecka kultura, a także do wykorzystywania swojej pobożności jako paliwa do służby innym w celach charytatywnych.

Wizyta papieska dotarła do peryferii Francji, gdzie mieszkająca tam ludność wyznania katolickiego jest głęboko przesiąknięta korsykańskimi tradycjami, w tym pieśniami, zarówno religijnymi, jak i świeckimi, związanymi z bractwami.

Te stowarzyszenia religijne, które mają długą historię w kulturze korsykańskiej, przez cały czas przekazują zwyczaj śpiewania. Hymny są zwykle śpiewane a capella i po łacinie.

Tradycyjne korsykańskie hymny były obecne podczas wizyty papieża Franciszka, szczególnie podczas mszy z udziałem około 7000 katolików na Place d’Austerlitz, parku zbudowanym jako pomnik cesarza Napoleona Bonaparte, który urodził się w Ajaccio. Władze szacują, iż kolejne 8000 osób śledziło mszę na ekranach jumbo w całym mieście.

W homilii na Trzecią Niedzielę Adwentu papież Franciszek powiedział, iż zbyt długie myślenie o sobie i swoich potrzebach jest powodem, dla którego „tracimy ducha radości”.

Zauważył, iż rozgoryczenie, rozczarowanie i smutek to powszechne choroby duchowe, zwłaszcza tam, gdzie dominuje konsumpcjonizm.

„Jeśli żyjemy tylko dla siebie, nigdy nie znajdziemy szczęścia” – powiedział papież, wskazując na odmawianie różańca oraz na uczynki miłosierdzia co do ciała i duszy, jakie wykonują bractwa zakonne, jako na przykład, jak pielęgnować wiarę.

Msza święta w języku francuskim i korsykańskim odbyła się o zachodzie słońca nad Ajaccio. Zakończyła się przy blasku świec, na tle fioletowego nieba za wzgórzami graniczącymi z miastem portowym.

„Niech Ewangelia Jezusa Chrystusa pomoże wam otworzyć serca na świat: wasze tradycje są bogactwem, które należy pielęgnować i pielęgnować, ale nigdy po to, by się izolować, przeciwnie, zawsze służą spotkaniu i dzieleniu się” – powiedział papież Franciszek w przesłaniu dziękczynnym skierowanym do wspólnoty.

Papież Franciszek jest pierwszym papieżem, który odwiedza Korsykę, wyspę położoną na zachód od kontynentalnych Włoch i na północ od najbliższej wyspy Sardynii.

Według najnowszych statystyk watykańskich, diecezja Ajaccio, jedyna diecezja na śródziemnomorskiej wyspie, liczy niemal 344 000 mieszkańców, z czego około 85% to katolicy.

Około 400 osób, w tym wiele członków bractw religijnych, zgromadziło się w sali audytoryjnej na pierwszym tego dnia spotkaniu papieża Franciszka, które było przemówieniem zamykającym konferencję na temat pobożności ludowej w regionie Morza Śródziemnego.

Wychwalając francuski system „läicité” i „konstruktywne obywatelstwo” chrześcijan, papież Franciszek podkreślił, iż „wiara nie może być sprowadzona do prywatnej sprawy, ograniczonej do sanktuarium sumienia jednostki”.

Franciszek przestrzegał przed przeciwstawianiem sobie kultury chrześcijańskiej i świeckiej oraz chwalił „piękno i znaczenie pobożności ludowej” w coraz bardziej pozbawionej wiary Europie.

Po opuszczeniu centrum konferencyjnego papież Franciszek zatrzymał się przy drodze, aby pomodlić się i zapalić świecę przy figurze „Madunuccia”, czyli „małej Madonny”, umieszczonej w niszy budynku.

Patronka Ajaccio, czczona pod imieniem Matki Boskiej Miłosierdzia, uchroniła miasto przed zarazą w 1656 r., a święto to miasto obchodzi co roku 18 marca, organizując wielkie uroczystości.

Papież Franciszek pozdrowił pełnych entuzjazmu mieszkańców Ajaccio, którzy ustawili się wzdłuż ulic, podróżując papamobilem z otwartym dachem do XVI-wiecznej katedry Matki Bożej Wniebowziętej, położonej zaledwie kilka kroków od morza w historycznym centrum miasta.

W barokowej katedrze Franciszek odmówił modlitwę Anioł Pański w towarzystwie francuskich biskupów, księży, diakonów, seminarzystów i osób zakonnych.

Zwracając się do duchownych i zakonników na wyspie przed tradycyjną modlitwą maryjną, papież podkreślił potrzebę, aby osoby, których życie poświęcone jest służbie, poświęcały również czas na „troskę o siebie” — w tym na codzienną modlitwę, mszę świętą, samotność, szczere rozmowy z zaufaną osobą i zdrowe hobby.

Zachęcał także księży, biskupów i osoby zakonne do poszukiwania najskuteczniejszych metod ewangelizacji w dzisiejszych czasach.

„Nie bójcie się zmian, ponownej oceny starych metod, odnowienia języka wiary i zrozumienia, iż ​​misja nie jest kwestią ludzkich strategii, ale przede wszystkim kwestią wiary, pasji do Ewangelii i Królestwa Bożego” – powiedział papież.

Po dniu spędzonym w otoczeniu serdeczności mieszkańców Korsyki papież Franciszek zakończył swoją podróż krótkim spotkaniem w cztery oczy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, po czym powrócił do Rzymu.

słowa kluczowe: wiara katolików, Korsyka, Papież Franciszek, katolicy Francja, dziedzictwo duchowe, Kościół Korsyka

Idź do oryginalnego materiału