W przemówieniu do uczestników pierwszego zgromadzenia plenarnego Dykasterii ds. Kultury i Edukacji w czwartek rano papież Franciszek podkreślił ogromną odpowiedzialność Kościoła w dziedzinie edukacji i kultury. Wezwał do szerzenia nadziei i stosowania innowacyjnych podejść w celu wyeliminowania nierówności i kształtowania nowej przyszłości.
Papież podkreślił, iż zjednoczenie dwóch dawnych dykasterii papieskich nie było jedynie decyzją organizacyjną, ale zrodziło się z wizji owocnego dialogu między kulturą a edukacją. Świat nie potrzebuje lunatyków powtarzających to, co już jest; świat potrzebuje nowych choreografów, nowych interpretatorów zasobów, które człowiek nosi w sobie – zaznaczył Franciszek.
Ostrzegł przed edukacją, która produkuje jedynie „fabryki wyników” i podkreślił potrzebę kształcenia ludzi, którzy mogą przezwyciężyć nierówności i wykluczenie.
ZOBACZ>>> To już pewne. Franciszek ogłosił datę kanonizacji bł. Carla Acutisa
Edukacja to dawanie nadziei
Franciszek wezwał do postrzegania edukacji jako powołania do zasiania nadziei i umożliwienia dzieciom i młodzieży wykorzystania ich potencjału. „Ludobójstwo kulturowe” ma miejsce nie tylko poprzez niszczenie dziedzictwa kulturowego, ale także wtedy, gdy dzieci są pozbawione edukacji, a tym samym swojej przyszłości – podkreślił papież i wskazał na nierówności w globalnej edukacji. Około 250 milionów dzieci i młodzieży nie chodzi do szkoły. Zmiana tej sytuacji jest moralnym imperatywem.
Wyzwaniem sztuczna inteligencja
W przemówieniu papież odniósł się również do wyzwań związanych z innowacjami technologicznymi i naukowymi. W szczególności transformacja cyfrowa i sztuczna inteligencja stawiają nowe pytania dotyczące badań i nauczania. Zaapelował do uniwersytetów o stawienie czoła tym pytaniom i zbadanie zarówno szans, jak i zagrożeń związanych z tą rewolucją.
Franciszek ostrzegł przed rezygnacją w obliczu złożoności wyzwań. Nie możemy pozwolić, aby uczucie strachu zwyciężyło. Kontemplacja żywego Chrystusa daje nam odwagę, by zanurzyć się w przyszłość – powiedział.
SPRAWDŹ>>> Od przyszłego roku 9 listopada będzie wspomnieniem lokalnych świadków wiary
Nadzieja jako kotwica na przyszłość
Papież wezwał uczestników do odważnego pójścia naprzód i przyjęcia roli „strażników wielkiego dziedzictwa”. Przypomniał, iż chrześcijańska nadzieja nigdy nie zawodzi i jest kluczem do przezwyciężenia nihilizmu, który charakteryzuje wiele kultur.
Zakończył gorącym apelem: Nie zapominajcie o nadziei!. Słowa te, jak powiedział papież, są pobudką dla dzisiejszego społeczeństwa, w którym edukacja i kultura muszą być kamieniami węgielnymi dla bardziej sprawiedliwej i humanitarnej przyszłości.
KAI, pa/Stacja7
Źródło
atom