W rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” papież Franciszek odniósł się do liturgii Objawienia Pańskiego. Zwrócił uwagę na kontrast między zaangażowaniem Mędrców ze Wschodu, którzy wyruszyli w drogę, a biernością uczonych w Piśmie i faryzeuszy.
Franciszek: naśladujmy pasterzy i Mędrców
Ojciec Święty podkreślił, iż również dziś każdy z nas jest wezwany do tego, by podjąć wysiłek w poszukiwaniu Boga i odkrywać Jego obecność w codziennym życiu. Papież przypomniał również piękną legendę o czwartym królu, który nie dotarł do Betlejem, ponieważ rozdawał wszystko ubogim, których spotkał po drodze.
Franciszek wezwał wiernych do dostrzegania Jezusa obecnego nie tylko w Eucharystii, ale także w ludziach ubogich i potrzebujących pomocy:
Naśladując pasterzy i Mędrców, możemy rozpoznać Jezusa w Eucharystii, w ubogim, w opuszczonym, w uwięzionym – powiedział papież.
Pozdrowienia dla Polaków i uczestników Orszaku Trzech Króli
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa papież skierował szczególne słowa do Polaków, pozdrawiając uczestników Orszaku Trzech Króli. Docenił ich świadectwo wiary oraz zaangażowanie w organizację wydarzeń nie tylko w Polsce, ale także za granicą.
Oto słowa Franciszka w tłumaczeniu na język polski:
Pozdrawiam też uczestników wielkiego orszaku Trzech Króli w Polsce, którzy dzięki tej inicjatywie dają świadectwo wiary w kościołach i na ulicach Warszawy i wielu polskich miast, ale także za granicą, w tym tutaj, w Rzymie. Pozdrawiam wszystkich Polaków – powiedział Ojciec Święty.
Orszaki Trzech Króli stają się coraz bardziej popularne również poza Polską. Jak podkreślił papież Franciszek, takie inicjatywy są ważnym znakiem nadziei i jedności, które mogą inspirować do działań opartych na chrześcijańskich wartościach.
Ojciec Święty zakończył swoje rozważanie, podkreślając znaczenie codziennego świadectwa wiary, które każdy może dawać w swoim otoczeniu. Stawajmy się znakami nadziei – zaapelował do zgromadzonych wiernych.
KAI, jk/Stacja7
Źródło
atom