Czy dziecko nieślubnej pary może przystąpić do komunii? Ksiądz tłumaczy: Po prostu ich wygonił

Zbliża się maj, a wraz z nim pierwsze komunie. Niektórzy mają wątpliwości, czy w związku z tym, że żyją bez ślubu, a więc według Kościoła "w grzechu", to nie będzie problemu z sakramentem dziecka. Czy w takim przypadku ksiądz może robić jakieś problemy?

Pierwsza komunia jest w wielu rodzinach bardzo ważnym wydarzeniem, do którego wszyscy przygotowują się od wielu miesięcy. Wbrew pozorom nie wszyscy skupiają się jedynie na prezentach i wystawnych imprezach. Są osoby, dla których jest to przede wszystkim przeżycie duchowe.

Zobacz wideo Ile pieniędzy włożyć do koperty na komunię? [SONDA]

Są oczywiście przypadki, gdzie konsumpcjonizm bierze górę. Wówczas mamy okazje oglądać w mediach społecznościowych wystawne przyjęcia przypominające wesela, a nie komunie: bogate stroje, sale bankietowe i wymyślne prezenty. Nasi czytelnicy wielokrotnie skarżyli się, że oczekuje się od nich drogich i ekskluzywnych prezentów, jakby one były w tym dniu najważniejsze: Liczą na grubą kopertę na komunię. "Utrę im nosa. Dam Biblię i album", Ani rower, ani zegarek. Co się teraz daje na komunię? "Muszę przyznać, że drogo","Chrzestna obiecała kupić Dysona na komunię. "Chcę, aby dała go córce dzień wcześniej".

Samotne rodzicielstwo. Czy dziecko może przyjąć pierwszą komunię?

W związku ze zbliżającym się okresem komunijnym pojawiają się pytania, czy każde dziecko może przystąpić do sakramentu. Jak wiadomo, życie pisze jednak różne scenariusze. Przykładowo - nie wszyscy rodzice mają ślub kościelny. Są też tacy, którzy samodzielnie wychowują swoją pociechę. Czy w takim przypadku dziecko może bez problemu przystąpić do komunii świętej?

Jak najbardziej może. Proboszczowie są różni i niestety czasami bywa to dla nich problemem. Słyszę różne opowieści, np. że proboszcz nie chciał ochrzcić dziecka, bo rodzice nie mają jeszcze ślubu, ksiądz nie zapytał dlaczego, nie zorientował się w sytuacji, po prostu ich wygonił. Wtedy nie mam najlepszego zdania o takim księdzu. Ale jeżeli mama jest wierząca, praktykująca, chce, żeby dziecko przyjęło komunię, to nie ma sprawy, nie ma żadnej przeszkody. Wiemy, że sytuacje są różne, mężczyźni uciekają, zostawiając kobietę w ciąży i ona zostaje wtedy sama. Dlaczego, jeśli tata biologiczny nie podołał swojej roli, dziecko nie miałoby przystąpić do komunii? Nie widzę w tym problemu

– powiedział w rozmowie z portalem piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl ojciec Kamil Deryło z Klasztoru Dominikanów i Rzymskokatolickiej Parafii św. Dominika w Szczecinie.

Pierwsza komunia świętaPierwsza komunia święta Shutterstock, autor: TamaraLSanchez

Dziecko nie powinno ponosić odpowiedzialności za rodziców

O ile fakt, że dziecko samotnego rodzina bez problemu może przystąpić do sakramentu pierwszej komunii świętej, nikogo nie dziwi, to wiele osób ma jednak wątpliwości, jak jest w przypadku, gdy rodzice żyją ze sobą bez ślubu kościelnego, czyli zgodnie z nauczaniem Kościoła - "w grzechu".

Zdarzają się różne przypadki, bardzo indywidualne i nie ma na nie jednego schematu, jednej kalki. W każdym razie nie można przenosić odpowiedzialności za czyny rodziców na dziecko, ono ma prawo do przystąpienia do sakramentu

– wyjaśnia o. Deryło.

Zgodnie z tym, co mówi duchowny, dziecko nie powinno w żaden sposób być pociągnięte do odpowiedzialności za to, jak żyją rodzice. Nie powinno się mu odmawiać przyjęcia sakramentu. Niestety, tak jak przyznał duchowny - są różne sytuacje i różni księża. I można odnieść wrażenie, że niektórzy zapominają, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy różne błędy, żyjemy według różnych zasad, a księża powinni zachęcać ludzi do Kościoła, a nie ich z niego wypychać.  Szczególnie że i tak czasy, gdy świątynie pękały w szwach, już minęły i coraz więcej osób (które były wierzące) przyznaje się do kryzysu wiary.

Ile dać na komunię?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.