ONZ

fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

ONZ: Watykan potępia przemoc seksualną jako broń wojenną

We wtorek tematem obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku były kobiety, pokój i bezpieczeństwo. Skupiono się również na przemocy seksualnej związanej z konfliktami. Stolica Apostolska, reprezentowana przez abp Gabriele Caccia, wezwała do „refleksji nad godnym ubolewania wzrostem systematycznego stosowania przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych zarówno przez podmioty państwowe, jak i niepaństwowe”.

Militaryzacja i nielegalny handel bronią narażają ludność cywilną na zwiększony poziom przemocy, wyjaśnił abp Caccia, stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ. „Stolica Apostolska jest szczególnie zaniepokojona celowym wykorzystywaniem przemocy seksualnej jako strategicznej metody prowadzenia wojny przez organizacje terrorystyczne i inne niepaństwowe grupy zbrojne” – podkreślił watykański dyplomata. Istnieją również obawy dotyczące brutalnych organizacji ekstremistycznych i handlu ludźmi.

>>> Papież: wykorzystanie przemocy seksualnej jako broni wojennej to haniebna zbrodnia

Abp Caccia odniósł się również do negatywnego wpływu przemocy seksualnej na możliwości edukacyjne dziewcząt i źródła utrzymania kobiet. Jak podkreślił, „kluczowe” jest uznanie kobiet za podmioty zmian i „wzmocnienie ich udziału w wysiłkach na rzecz budowania pokoju, rozwiązywania konfliktów i rozbrojenia, przy jednoczesnym poszanowaniu ich równej godności i wyjątkowych darów”. Przedstawiciel Watykanu przemawiał podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat „Zapobiegania przemocy seksualnej związanej z konfliktami poprzez demilitaryzację i kontrolę zbrojeń z uwzględnieniem płci”.

W walce z przemocą seksualną związaną z konfliktami ważne jest „rozważenie podejścia, które skutecznie uwzględnia rzeczywiste potrzeby kobiet i dziewcząt, które są ofiarami takiej przemocy”. W tym kontekście abp Caccia skrytykował również „powtarzające się próby zacierania różnic między kobietami i mężczyznami”. To tylko odwraca uwagę od „kluczowych wysiłków na rzecz zwalczania szkodliwego wpływu rozprzestrzeniania broni i handlu bronią na kobiety i dziewczęta” i ostatecznie je podważa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze