Dlaczego dzieci muszą się spowiadać? "Każdemu należy się miłosierdzie i przebaczenie"

Spowiedź jest jednym z ważniejszych sakramentów w życiu każdego katolika. To również potoczna nazwa sakramentu pokuty i pojednania z Bogiem, podczas którego wyznajemy swoje grzechy, szczerze za nie żałując i dodając mocne postanowienie poprawy. Po raz pierwszy dzieci przystępują do niej przed I Komunią Świętą, często stresując się bardziej aniżeli samą uroczystością. Zatem powstaje pytanie, dlaczego i czy dzieci muszą się spowiadać?

Sakrament pokuty i pojednania, potocznie nazywany spowiedzią polega przede wszystkim na wyznaniu spowiednikowi wszystkich grzechów i przyznaniu się do popełnionych win oraz błędów. Duchowni wielokrotnie powtarzają, że sakrament ten jest tak naprawdę łaską, dzięki której zbliżamy się do Boga i stajemy lepszymi ludźmi. Dlatego tak ważne jest, aby każdy praktykujący katolik mógł z tego skorzystać. Jednak z drugiej strony dość często wiąże się to z paraliżującym stresem, który głównie dotyka dzieci.

Zobacz wideo Margaret o Kościele. "Szkoda, że tak narozrabiał"

Spowiedź dzieci – to ważny i potrzebny element

Czy do spowiedzi powinny przystępować dzieci? Kościół katolicki w tej sprawie jest dość jednoznaczny, a zdanie niezmienne od lat i nic nie zapowiada się, aby w niedalekiej przyszłości miało się to zmienić. Chodzi oczywiście o sakrament pokuty i pojednania, do którego przystępują dzieci po raz pierwszy przed swoją pierwszą komunią. Wyznając spowiednikowi swoje grzechy, otrzymują rozgrzeszenie, które uprawnia ich do przyjęcia komunii, czyli pełnego uczestnictwa w Eucharystii.

"Czy to potrzebne? Jak najbardziej. Po pierwsze dlatego, że każdemu człowiekowi potrzebne jest miłosierdzie i przebaczenie. Jasne, że dziecko zazwyczaj nie przychodzi do konfesjonału z brzemieniem nie wiedzieć jak ciężkich obiektywnie zbrodni. W niczym nie zmienia to faktu, że obciążenie sumienia odczuwa i przeżywa jak każdy człowiek, a może jeszcze dotkliwiej ze względu na swoją dziecięcą wrażliwość" – podaje portal aleteia.org.pl.

Spowiedź często jednak sprawia problem, co z pewnością uwarunkowane jest stresem, który pojawia się przed wyznaniem grzechów. Dlatego w kontrze do przyjętych zwyczajów i nakazów, które są w Kościele katolickim, stoją niektórzy badacze. Na temat spowiedzi dzieci w rozmowie z "Wysokimi Obcasami" wypowiedziała się już jakiś czas temu, psycholożka z Uniwersytetu SWPS prof. Katarzyna Popiołek. Specjalistka podkreśliła, że usilne szukanie w dziecku zła to "skandal". Oceniła również, że spowiedź ma formę "przesłuchania". "Niestety, w spowiedzi chodzi nie o zrozumienie dziecka, tylko o przesłuchanie go. Ono jeszcze nie rozumie pojęcia grzechu, nie zawsze potrafi odróżnić dobro od zła. Spowiedź mogłaby mieć sens, gdyby przebiegała w formie rozmowy i skupiała się na tym, co dobre. Na przykład, gdyby ksiądz pytał dziecko, czy pomogło babci albo koledze i naprowadzał je w kierunku właściwych zachowań. Zamiast tego dziecko jest pytane o zło, które musi w sobie znaleźć, często na siłę. To skandal" - podkreśliła prof. Popiołek. Jednak czy o przesłuchanie tu chodzi? Tu przede wszystkim duża rola duchownych oraz rodziców, aby uzmysłowić dziecku, że każdy z nas jest grzeszny i ma prawo do popełniania błędów. Ważne jest również to, aby zdać sobie sprawę z popełnionych grzechów, wyrazić skruchę i starać się poprawić. Pomóc w tym wszystkim ma odpowiednie przygotowanie.

Warunki dobrej spowiedzi

Spowiedź jest ważnym momentem, często niekiedy stresującym. Jednak zgodnie z nauką Kościoła, każdy praktykujący i wierzący katolik powinien przynajmniej raz w roku do niej przystąpić. Aby odpowiednio się do tego pojednania z Bogiem przygotować, warto prześledzić pięć warunków dobrej spowiedzi i odpowiedzieć sobie na zadane pytania - dotyczy to także dzieci. Oto one:

  • Rachunek sumienia - głęboka analiza wszystkich złych zachowań, jakich dopuściła się osoba od ostatniej spowiedzi. Poza wyliczeniem grzechów obejmuje również pytania, dotyczące odmówienia poprzedniej pokuty oraz czasu, jaki minął od ostatniej spowiedzi świętej. Rachunek sumienia jest przygotowaniem do spowiedzi.
  • Żal za grzechy - wyrażenie szczerej skruchy.
  • Mocne postanowienie poprawy, czyli obiecanie naprawy wyrządzonych krzywd.
  • Szczera spowiedź - wyznanie wszystkich popełnionych grzechów, niczego nie powinno się pomijać.
  • Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu - odprawienie zadanej pokuty.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.