fot. PAP/Rafał Guz

Jakie są przyczyny kryzysów duchownych i porzucania stanu kapłańskiego?

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

Tematem debaty były przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego. „Celem tej refleksji było lepsze rozeznanie tego, jak można zapobiegać kryzysowym sytuacjom dzięki formacji kapłańskiej i wprowadzaniu zmian w życiu wspólnot kościelnych” – poinformowali organizatorzy spotkania.

Sesji przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, a w gronie ponad 60 uczestników byli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Łotwy bp Viktors Stulpins oraz pracownik Dykasterii ds. Duchowieństwa ks. dr Tomasz Pocałujko.

bp Damian Bryl, fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Do udziału w sesjach organizowanych przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce zaproszeni są księża z całej Polski, zwłaszcza odpowiedzialni za stałą formację kapłańską w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych, pracownicy kurii diecezjalnych i instytutów formacji kapłańskiej, przedstawiciele wydziałów teologicznych oraz wychowawcy seminariów duchownych i domów zakonnych.

Pierwsze cztery sesje odbyły się w 2023 r. Omawiano tematy: „Tożsamość prezbitera”, „Kulturowy, społeczny i kościelny kontekst życia, posługi i formacji prezbiterów w Polsce”, „Koncepcja formacji stałej prezbiterów” oraz „Intelektualny, pastoralny i misyjny wymiar formacji prezbiterów”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze