W tej parafii książa organizują komunię nawet dla 4-latek. Warunek? "Silne pragnienie"

Poznańska parafia zaproponowała wiernym nietypowe rozwiązanie. Dzieci, które chcą przystąpić do komunii, mogą to zrobić w każdej chwili. Wszystko zależy od woli rodziców i "pragnienia" pociech. "To jest zapotrzebowanie dzisiejszego czasu" - mówi ksiądz Radosław Rakowski, proboszcz parafii pod wezwaniem Imienia Jezusa na poznańskiej Łacinie.

Do pierwszej komunii świętej najczęściej przystępują dzieci w wieku 9 lat, czyli te, które uczęszczają do trzeciej klasy szkoły podstawowej. W niektórych przypadkach Kościół zezwala jednak na przyjęcie pierwszej Eucharystii przez dzieci młodsze. Taka uroczystość nazywana jest wczesną komunią świętą. Są w Polsce parafie, które umożliwiają dzieciom przyjęcie komunii indywidualnie, niezależnie od wieku. Jedną z nich jest parafia w Poznaniu.

Zobacz wideo Ile pieniędzy włożyć do koperty na komunię? [SONDA]

Pierwsza komunia święta. Poznańska parafia wyszła naprzeciw oczekiwaniom rodziców 

Parafia na poznańskiej Łacinie znana z nietypowego podejścia do swoich rozwiązań po raz kolejny zaskoczyła nowym rozwiązaniem. Tym razem chodzi o pierwsze komunie święte. W odróżnieniu od tradycyjnych praktyk, to nie kuria, a rodzice decydują, kiedy ich dziecko jest gotowe. Uroczysta ceremonia może odbyć się w każdym terminie, niezależnie od wieku dziecka. Co więcej, można przyjąć sakrament indywidualnie, a dzięki temu zgromadzona rodzina jeszcze bardziej poczuję rangę tak wyjątkowego wydarzenia. W podobny sposób organizuje się w parafii także chrzciny.

"Bardzo się staramy, żeby podchodzić do sakramentów indywidualnie. To jest zapotrzebowanie dzisiejszego czasu. Ludzie chcą, żeby wysłuchać historię ich życia i spróbować ich zrozumieć. Staram się zrozumieć sytuację każdej rodziny, że ktoś tam jest za granicą, jakaś ciotka, wujek i chcemy, aby ta komunia święta wyglądała tak, jak rodziny chciałyby, żeby wyglądała" - mówi ksiądz Radosław Rakowski, proboszcz parafii pod wezwaniem Imienia Jezusa na poznańskiej Łacinie cytowany przez Głos Wielkopolski. 

Kapłan dodaje, że "jeśli dziecko ma 4 lata, chodzi z rodzicami co niedzielę do kościoła i ma silne pragnienie przyjmowania komunii", to nikt nie powinien utrudniać przyjęcia sakramentu nieco wcześniej. 

Pierwsza komunia święta. Rola rodziców

Parafia chce, aby rodzice angażowali się w duchową organizację pierwszej komunii świętej swojego dziecka. Jak informuje proboszcz parafii, uczestnictwo dziecka w religii i spotkania z księdzem w kościele, stanowią 10 proc. ułamek wychowania dzieci w wierze. Rodzice przygotowują dzieci także do pierwszej spowiedzi świętej. "Tak samo proszę rodziców, aby sami opowiedzieli, dlaczego chodzą do spowiedzi i co im daje przyjmowanie komunii św. W ten sposób one oswajają się ze spowiedzią i jak już do mnie podchodzą, to nie ma jakiejś regułki, którą muszą się nauczyć. Za to jest bardzo sympatyczna rozmowa. Często ten rodzic stoi niedaleko, żeby to dziecko widziało, że rodzic jest blisko, żeby się nie bało w żaden sposób i żeby nie kojarzyło tego sakramentu w żaden sposób ze stresem" - opisuje proboszcz.

W tym roku do pierwszej komunii świętej w poznańskiej parafii przystąpi 50 dzieci. Te wraz ze swoimi rodzicami wybrały letnie terminy - lipiec i sierpień. W podobny sposób planowane są także chrzciny. Wyjątkiem są bierzmowania, bo ich udziela biskup i to on z góry narzuca termin wizyty w parafii. 

Jakie warunki musi spełnić dziecko idące do komunii? Są trzy takie wymogi

Jak podaje serwis NaTemat.pl, by ksiądz dopuścił dziecko do pierwszej komunii świętej, musi ono z pomocą rodziców spełnić trzy warunki:

  • bycie ochrzczonym - ewentualnie przyjęcie chrztu przed komunią lub w jej trakcie,
  • przejście przygotowania do pierwszej komunii - przed tym sakramentem dziecko musi nauczyć się podstawowych modlitw, uczęszczać na lekcje religii i podejść do pierwszej spowiedzi,
  • rodzice muszą być wierzący i praktykujący - jeśli nie są, to dziecko może nie zostać dopuszczone do komunii, bo "nie wspierają rozwoju duchowego pociechy", ewentualnie ksiądz może spróbować ich nawrócić poprzez namawianie do uczestnictwa we mszach, pielgrzymkach czy do pójścia do spowiedzi. 
Czy przyjęcie pierwszej komunii świętej w wybranym przez siebie terminie to dobre rozwiązanie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.