Zapytaliśmy księdza, czy trzeba pościć w Wielką Sobotę. Nawet gorliwi katolicy mogą być zaskoczeni

Post w kościele katolickim jest wyrazem szacunku i umartwienia na rzecz udoskonalenia swojej duszy. Zbliżamy się do rozpoczęcia Triduum Paschalnego, w którego skład wchodzi Wielki Piątek - tego dnia obowiązuje post ścisły. Jednak wciąż wielu z nas nie jest pewnych co do soboty. Czy tego dnia też powinniśmy pościć?

Święta Wielkanocne charakteryzują się dość dynamicznie zmieniającym się nastrojem. W Wielki Piątek przeżywamy mękę i śmierć Pana Jezusa, w sobotę trwamy w oczekiwaniu, a w niedzielę świętujemy Zmartwychwstanie Pańskie. Kościół jasno przedstawia zasady dotyczące postu w Wielki Piątek, ale wciąż wielu katolików nie wie, jak sprawa wygląda w sobotę.

Zobacz wideo Śledź pod szubą

Wielki Piątek - post. Należy zachować wstrzemięźliwość ilościową oraz jakościową

Kościół katolicki wyróżnia dwa rodzaje postu: ścisły i eucharystyczny. Post eucharystyczny dotyczy przygotowania się do przyjęcia Komunii świętej. Nakazuje się, aby nie spożywać pokarmów na godzinę przed przystąpieniem do sakramentu eucharystycznego. Post ścisły natomiast w kalendarzu kościoła katolickiego występuje dwa razy w roku - w Środę Popielcową i Wielki Piątek - ten rodzaj postu jest regulowany zasadami, które nakazują wstrzemięźliwość jakościową oraz ilościową. Oznacza to, że należy wystrzegać się pokarmów mięsnych, a w ciągu dnia możemy zjeść jeden syty posiłek i dwa skromniejsze.

Wielka Sobota - post. Kościół powołuje się na Pismo Święte

Kwestia postu w Wielką Sobotę od zawsze budziła spory w niejednym polskim domu. Są tacy, którzy zaraz po wyświęceniu koszyka z Wielkanocnymi potrawami są skłonni siadać przy stole i zajadać się święconką. Inni natomiast przez cały dzień trwają w oczekiwaniu, żeby dopiero drugiego dnia - w Wielką Niedzielę - móc spożyć uroczyste śniadanie wielkanocne i cieszyć się ze Zmartwychwstania Jezusa.

Kościół w kwestii poszczenia w Wielką Sobotę powołuje się na cytat z Pisma Świętego, który jest zawarty w Ewangelii według św. Łukasza (5, 33-35)

Oni zaś rzekli do Niego: Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, podobnie też uczniowie faryzeuszów; natomiast Twoi jedzą i piją. A Jezus rzekł do nich: Czy możecie nakłonić gości weselnych do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli

W rozmowie z naszym portalem ksiądz Marcin Nowak powiedział:

Post w Wielką Sobotę nie jest obowiązkowy według prawa. Jest to jednak wyraz naszej tradycji i szacunku, który do niej posiadamy. Tradycja, której celem jest radosne oczekiwanie na wspólne świętowanie nadejścia naszego Zbawiciela

Wnioskować więc możemy, że kwestia postu w Wielką Sobotę to wyraz naszego szacunku i znak, że prawdziwie oczekujemy - jak powiedział Chrystus - nadejścia pana młodego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA