Ludzie oburzeni absurdalnymi wymogami księdza. "Z Bogiem to nie ma nic wspólnego"

Z roku na rok w naszym kraju spada liczba ślubów kościelnych. Mimo to dla wielu osób nadal jest to bardzo ważne wydarzenie. Czasami jednak przyszli nowożeńcy mogą być zaskoczeni wymogami księży. - Poprosiłam znajomą, aby przesłała mi listę wymagań, które trzeba spełnić, aby przyjąć sakrament kościelny. To, co mi wysłała, przeszło moje najśmielsze oczekiwania - wyznała pani Magda.

Nasz artykuł na temat absurdalnych wymagań księdza przed ślubem kościelnym wywołał zagorzałą dyskusje w mediach społecznościowych. W zależności od parafii mogą się one od siebie różnić. Przekonała się o tym kobieta, której wypowiedź pojawiła się w materiale. - W przyszłym roku planuje zawrzeć związek małżeński. Zdecydowałam się na ślub kościelny. Choć nie do końca zgadzam się z przekonaniami księży, to w samego Boga wierzę. Bez wahania zarezerwowałam więc datę i godzinę w kościele. I na tym koniec, bo do ślubu jeszcze ponad rok. Poprosiłam jednak znajomą, aby przesłała mi listę wymagań, które trzeba spełnić, aby przyjąć sakrament kościelny. To, co mi wysłała, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Byłam zdziwiona, kiedy zobaczyłam podpunkt z kopią ostatniego świadectwa szkolnego, na którym widnieje ocena z religii - zdradziła pani Magda.

Zobacz wideo Gdzie najlepiej poznać drugą połówkę?

Absurdalne wymagania księdza przed ślubem kościelnym

Pod naszym postem na Facebooku pojawiło się wiele komentarzy. Wybrałyśmy najciekawsze z nich. "Jak będą takie wymagania, to ludzie w końcu przestaną brać śluby kościelne", "Dlatego kościół traci wiernych. Zamiast być otwartym księża wymyślają coraz to nowe absurdy i ludzie mają dość…", "No ale przecież człowiek mógł się "nawrócić" w wieku dorosłym i co? Nie dostanie ślubu kościelnego, bo ksiądz odklejony od rzeczywistości. Kościół katolicki w Polsce z Bogiem nie ma nic wspólnego" - możemy przeczytać pod postem. 

W dyskusji pojawiły się też przeciwne głosy. "W sumie to nie rozumiem tego pragnienia ludzi niepraktykujących do brania ślubu kościelnego. Inna sprawa, że jak pójdą do innej parafii, to może się okazać, że nie będzie żadnego problemu", "Bardzo dobrze. Ślub Kościelny powinien być tylko dla wierzących, a reszta proszę Urząd stanu cywilnego!" - czytamy w sekcji komentarzy. 

Jesteśmy małżeństwem od 17 lat, nigdy nie chcieliśmy dziecka. Wolę spełniać się jako ciociaJesteśmy małżeństwem od 17 lat, nigdy nie chcieliśmy dziecka. Wolę spełniać się jako ciocia Jesteśmy małżeństwem od 17 lat, nigdy nie chcieliśmy dziecka. Wolę spełniać się jako ciocia'/ Fot. Shutterstock/tropican99

Nie masz religii na świadectwie? Nie zawsze jest to problem

Niedawno do tej kwestii odniósł się popularny na TikToku ksiądz Sebastian Picur. Odpowiedział na pytanie jednej z widzek. Kobieta zamierza wziąć ślub kościelny, ale w pewnym momencie zrezygnowała z uczęszczania na lekcje religii. - W takiej sytuacji ksiądz może zasugerować (wymagać) uzupełnienie materiału związanego z katechezą - powiedział duchowny. Jego słowa wywołały zagorzałą dyskusję. Jak wynika z relacji wielu osób, taki wymóg nie pojawia się często. "A od kiedy ksiądz sprawdza świadectwo przy ślubie?", "Bez problemu możesz wziąć ślub. Nikt nie sprawdza świadectwa ze szkoły średniej" - możemy przeczytać w sekcji komentarzy pod filmem księdza. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.