Episkopat walczy o lekcje religii. „Odwołanie do instytucji europejskich i ONZ”

news.5v.pl 3 godzin temu

Episkopat od miesięcy walczy z Ministerstwem Edukacji Narodowej o zmiany w sposobie organizacji lekcji religii, które mają zacząć obowiązywać od nowego roku szkolnego. Zgodnie z zarządzeniem, liczba godzin katechezy ma zostać zmniejszona do jednej tygodniowo.

Strona kościelna nie chce tego zaakceptować i proponuje stopniową redukcję w szkołach ponadpodstawowych oraz obligatoryjność nauczania religii lub etyki. Ponadto, duchowni twierdzą, iż planowanie lekcji religii na początku lub końcu zajęć jest „nieuzasadnione i dyskryminujące”.

Spór o lekcje religii. Abp Galbas zapowiada zmiany w podstawie programowej

W najnowszym wywiadzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas zapewnił, iż stronie kościelnej zależy przede wszystkim na tym, by zmiany wprowadzać „spokojnie, tak, aby szkoły i Kościół mogły się do nich przygotować”.

– Ponadto proponowaliśmy, żeby lekcje religii lub etyki były obowiązkowe, czyli by w szkole była edukacja w kwestii wartości. Proponowaliśmy także, by wszystkie ustalenia były wynikiem porozumienia, a nie postanowienia jednej strony. Niestety, wszystkie te propozycje zostały odrzucone, adekwatnie bez podania jakiegokolwiek argumentu. Nie, bo nie, nie jest żadnym argumentem – stwierdził.

ZOBACZ: Wielka Sobota. Święcenie pokarmów w Świątyni Opatrzności Bożej

Jak dodał, w KEP realizowane są prace „nad zmianą podstawy programowej lekcji religii po to, żeby były nauką o religii katolickiej”. W jego opinii mogłoby to być potrzebne także osobom niewierzącym jako element ogólnego wykształcenia.

– Wszak europejska kultura została zbudowana na fundamencie chrześcijaństwa – argumentował.

Organizacja lekcji religii w szkole. Episkopat zwróci się do ONZ

Episkopat nie zamierza składać broni i w obliczu oporu ze strony MEN zapowiada, iż będzie walczył o „pogwałcone prawa” rodziców, którzy „posyłają swoje dzieci na religię, płacą podatki, a konstytucja gwarantuje im prawo do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami”.

– Odwołaliśmy się najpierw do Trybunału Konstytucyjnego, ale skoro w Polsce jego wyroki nie są respektowane, to pozostało nam odwołanie do instytucji europejskich i ONZ. Problem w tym, iż te instytucje działają powoli, więc nie ma gwarancji, iż sprawa zostanie rozstrzygnięta przed 1 września – przekazał abp Galbas.

ZOBACZ: Sondaż. Wielkanoc z kandydatem na prezydenta. Polacy wybrali faworyta

Metropolita warszawski nie ukrywa ponadto, iż jest bardzo zaniepokojony i zasmucony klimatem dyskusji o religii w szkole.

Tak lekceważącego stosunku do Kościoła nie spotkałem w żadnym cywilizowanym kraju – oznajmił.

Duchowny przypomniał jednocześnie, iż Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało list do premiera Donalda Tuska z prośbą o udzielenie informacji publicznej w sprawie braku publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Zdaniem metropolity warszawskiego odpowiedź z Kancelarii Premiera przyszła po długim czasie, była „ogólna i mało konkretna”.

Przypomnijmy, iż w listopadzie 2024 r. TK orzekł, iż rozporządzenie resortu edukacji jest niezgodne z przepisem ustawy o systemie oświaty.

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału