"Odrzucone propozycje": Metropolita warszawski abp Adrian Galbas udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. Duchowny był pytany między innymi o ograniczenie lekcji religii w szkołach. - Proponowaliśmy, by wszelkie zmiany wprowadzać spokojnie, tak aby i szkoły, i Kościół mógł się do nich przygotować. Ponadto proponowaliśmy, żeby lekcje religii lub etyki były obowiązkowe, czyli by w szkole była edukacja w kwestii wartości. Proponowaliśmy także, by wszystkie ustalenia były wynikiem porozumienia, a nie postanowienia jednej strony. Niestety, wszystkie te propozycje zostały odrzucone, adekwatnie bez podania jakiegokolwiek argumentu. Nie, bo nie, nie jest żadnym argumentem - powiedział abp Galbas. Jak dodał, w KEP realizowane są prace "nad zmianą podstawy programowej lekcji religii po to, żeby były nauką o religii katolickiej". -To mogłoby być potrzebne także niewierzącym jako element ogólnego wykształcenia każdego Europejczyka. Wszak europejska kultura została zbudowana na fundamencie chrześcijaństwa - stwierdził.
REKLAMA
Biskupi zwrócą się do ONZ: - Chcemy sprawiedliwego i praworządnego rozstrzygnięcia tej sprawy. Rodzice, którzy posyłają swoje dzieci na religię płacą podatki, a konstytucja gwarantuje im prawo do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami. Uważamy, iż ich prawa zostały pogwałcone. Odwołaliśmy się najpierw do Trybunału Konstytucyjnego, ale skoro w Polsce jego wyroki nie są respektowane, to pozostało nam odwołanie do instytucji europejskich i ONZ - stwierdził abp w dalszej części wywiadu. - Problem w tym, iż te instytucje działają powoli, więc nie ma gwarancji, iż sprawa zostanie rozstrzygnięta przed 1 września - dodał.
Zobacz wideo Aktywistka Lewicy deklaruje w sprawie imigrantów. "Wspaniałe osoby"
Mniej lekcji religii: Na początku tego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło decyzję w sprawie zmniejszenia lekcji religii. Zamiast dwóch godzin tygodniowo, w siatce godzin będzie jedna godzina katechezy. Zmiany wchodzą w życie 1 września 2025 roku. - To nie tylko nasze zobowiązanie wyborcze i konkret, który obiecywaliśmy, ale też zdrowy rozsądek - mówiła Barbara Nowacka. Strona kościelna nie zgadza się na redukcję liczby lekcji religii. Episkopat proponował stopniową redukcję wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych oraz "wprowadzenie zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów". Duchowni stwierdzili, iż "nieuzasadnione i dyskryminujące" jest planowanie lekcji religii na początku lub na końcu zajęć lekcyjnych.
Przeczytaj też artykuł "Szokujące, na co chcą zgodzić się Amerykanie. Skorzysta Rosja" Źródła: Portal Samorządowy, Gazeta.pl