Biorąc pod uwagę degradację natury oraz globalne relacje wykorzystujące przemoc – żyjemy w czasach apokaliptycznych. Obecne są wszystkie elementy wskazujące na możliwość końca naszego istnienia na tej planecie. Po tym, jak zabiliśmy wcielonego Syna Bożego, nic nie jest już niemożliwe.
Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024. W wolnym dostępie można przeczytać jedynie jego fragment. W całości jest otwarty tylko dla prenumeratorów naszego pisma i osób z wykupionym pakietem cyfrowym. Subskrypcję można kupić TUTAJ.
S. Barbara Radzimińska: Leonardo, jesteś jednym z głównych przedstawicieli teologii wyzwolenia. W Polsce niestety wciąż jeszcze pokutują zadawnione stereotypy o tym ruchu, iż jego duchowni byli komunistami i walczyli o wolność ludu, używając broni i propagując przemoc… Czy mógłbyś na początku naszej rozmowy skomentować te przekonania? Jaka jest główna idea teologii wyzwolenia i jej najważniejszy fundament biblijny?
Leonardo Boff: Teologia wyzwolenia zrodziła się z aktu miłości i solidarności wobec ubogich i uciskanych, którzy stanowią zdecydowaną większość naszych społeczeństw. Jej głównym przesłaniem jest opcja na rzecz ubogich – sprzeciw wobec ich biedy i walka o sprawiedliwość społeczną oraz wyzwolenie.
Karol Marks nigdy nie był „ojcem chrzestnym” tej teologii. Zrozumieliśmy jednak, iż istnieje klasa wpływowych możnych, którzy uciskają ludzi, i iż jest to sprzeczne z wolą Boga. Jak powiedział wielki prorok, bp Hélder Câmara: „Kiedy daję chleb biednym, mówią, iż jestem święty. Gdy wyjaśniam, dlaczego biedni nie mają chleba, krzyczą, iż jestem komunistą i marksistą”.
Leonardo Boff – ur. 1938. Brazylijski teolog, filozof i pisarz, współtwórca teologii wyzwolenia, a później ekoteologii. W 1959 r. wstąpił do zakonu franciszkanów, a w roku 1964 otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował w Brazylii i w Niemczech. Wieloletni profesor teologii w Brazylii i wielu innych krajach. W 1992 r. odszedł z zakonu i kapłaństwa. Został profesorem etyki, filozofii religii i ekologii na Państwowym Uniwersytecie Rio de Janeiro. Autor ponad 60 książek.
Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024.