Wielkanocne tradycje w Meksyku. Tydzień bez kąpieli, Trump jako Judasz

news.5v.pl 4 godzin temu

– Często palenie figurek Judasza przybiera formę polityczną. Judaszem była choćby postać Trumpa – to jedna z meksykańskich tradycji wielkanocnych, o których na antenie Polsat News opowiedziała Agnieszka Kimla. Choć Meksyk jest katolickim krajem, to nie ma wielu świątecznych zwyczajów. Kimla opowiedziała także o tym, dlaczego przed laty Meksykanie na tydzień przed świętami rezygnowali z kąpieli.

O Wielkanocy w Meksyku wypowiedziała się Agnieszka Kimla, która tam mieszka i pracuje jako przewodnik. Wyjaśniła, iż chociaż Meksykanie uczęszczają na takie same msze, jak w innych państwach, to nie mają zbyt wielu tradycji. W Meksyku nie ma święcenia koszyczków, rodzinnego śniadania czy dzielenia się jajkiem.

– Dzieci mają dwa tygodnie wolnego. Są teraz wakacje, więc kto może sobie pozwolić, to jest a plaży, jest zwiedzanie – powiedziała Agnieszka Kimla na antenie Polsat News.

Wielkanoc w Meksyku. Realistyczne drogi krzyżowe

Charakterystyczne dla Meksyku są drogi krzyżowe, które wyglądają realistycznie. Zaczynają się już w Wielki Czwartek inscenizacją zatrzymania Jezusa.

ZOBACZ: „Tegoroczna Wielkanoc jest szczególna”. Para prezydencka złożyła Polakom życzenia

– Są przepiękne tradycje drogi krzyżowej, w wielu miejscach w Meksyku (…). Rok wcześniej wybierana jest osoba, która będzie odgrywać role Chrystusa. Ponoć kolejka jest bardzo duża – dodała.

Mężczyzna odgrywający Jezusa musi być silny i nie może mieć nałogów. Nie może pić oraz palić. Do swojej roli przygotowuje się przez wiele miesięcy.

ZOBACZ: Niespodziewana wizyta papieża Franciszka. Pojawił się w świątyni

– W czwartek wieczorem jest aresztowany, jest biczowany, jest mu nakładana korona cierniowa, nie je i nie pije – powiedziała. Dodała, iż dla osób spoza Meksyku jest to „niewyobrażalnego”.

Wielkanoc. Meksykańskie tradycje. Donald Trump jako Judasz

W sobotę jest z kolei obrzęd palenia figurek Judasza. – Judasz przyjmuje postać diabełka. Bo to kojarzy się ze złem. Sobota to jest dzień, w którym pokazuje się, iż dobro wygrywa i często palenie Judasza przybiera formę polityczną. Judaszem była choćby postać Trumpa – powiedziała.

ZOBACZ: Episkopat walczy o lekcje religii. „Odwołanie do instytucji europejskich i ONZ”

Przewodniczka dodała, iż w sobotę wiele osób polewa się wodą. – Dawno temu była tradycja, iż w Niedzielę Palmową przestawano się kąpać, cały tydzień był okresem zadumy, zakrywano lustra i dopiero w sobotę można było się wykąpać – dodała.

aba / polsatnews.pl

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału