Dzień Świętego Ducha w Czarnej Cerkiewnej​​

orthodox.pl 3 tygodni temu
ORTHODOX

Dzień Świętego Ducha w Czarnej Cerkiewnej

Drugi dzień święta Pięćdziesiątnicy, szczególnie podniośle obchodzony jest w parafii pw. Opieki Matki Bożej w Czarnej Cerkiewnej. Świąteczne uroczystości zgromadziły licznych wiernych oraz przybyłych gości, którzy wspólnie dziękowali Bogu za łaski Świętego Ducha, prosząc jednocześnie o Jego nieustanną obecność i działanie w życiu Cerkwi oraz każdego człowieka.

Świętej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz, w asyście duchowieństwa. W świątyni obecni byli liczni wierni oraz przedstawiciele władz samorządowych, którzy powitali hierarchę i wyrazili wdzięczność za jego obecność wśród lokalnej wspólnoty.

Podniosłym momentem święta było wyróżnienie miejscowego proboszcza. Podczas małego wejścia, decyzją Świętego Soboru Biskupów Cerkwi prawosławnej w Polsce, ks. prot. Mikołaj Owsieniuk został nagrodzony prawem noszenia mitry, w uznaniu wieloletniej, ofiarnej służby duszpasterskiej oraz zaangażowania w życie Cerkwi i tutejszej parafii.

Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prot. Michał Siemieniuk. Kaznodzieja przypomniał naukę Cerkwi o Świętym Duchu jako Dawcy Życia i źródle Bożej łaski działającej w życiu każdego chrześcijanina. Podkreślił, iż poprzez modlitwę, uczestnictwo w świętych sakramentach oraz życie zgodne z Ewangelią zostają obdarowani łaską Świętego Ducha. Nawiązując do zagrożeń współczesnego świata, wezwał zgromadzonych do troski o życie wewnętrzne oraz nieustanne otwieranie serca na działanie Bożej łaski, która przemienia człowieka i prowadzi do zbawienia.

Po św. Liturgii odbyła się uroczysta procesja wokół świątyni. Duchowieństwo i wierni, śpiewając świąteczne hymny, wznosili modlitwy o pokój, Boże błogosławieństwo oraz opiekę nad parafią i jej wiernymi.

Świąteczne uroczystości zakończyły się modlitwą oraz życzeniami wielu i błogosławionych lat życia. Na zakończenie Jego Ekscelencja biskup Warsonofiusz podziękował wszystkim za wspólną modlitwę, a szczególne słowa wdzięczności skierował do ks. mitrata Mikołaja Owsieniuka, dziękując za wieloletnią, gorliwą posługę oraz wkład w rozwój życia duchowego parafii. Ksiądz proboszcz wyraził wdzięczność hierarsze, duchowieństwu, przedstawicielom władz samorządowych oraz wszystkim wiernym za obecność i wspólne przeżywanie euforii dnia Świętego Ducha.

ks. Marcin Chiliński

zdjęcia: Marek Malinowski

  • 05.06.2026
    Uroczystości 75-lecia powołania Seminarium Duchownego w Warszawie
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej Continue reading...
  • 05.06.2026
    Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa w strukturach Cerkiew prawosławnej
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 04.06.2026
    Spotkanie matuszek w Siemiatyczach

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 03.06.2026
    Uroczystości ku czci Świętej Trójcy na „Krynoczce”
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 02.06.2026
    Święto kaplicy pw. Świętej Trójcy w Warszawie
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 01.06.2026
    Dzień Świętego Ducha w Kodniu

    Aktualności Aktualności Diecezji Lubelsko-Chełmskiej
  • 01.06.2026
    Święto gorlickiej katedry

    Aktualności Aktualności Diecezji Przemysko-Gorlickiej
  • 01.06.2026
    Piesza pielgrzymka Białystok-Jabłeczna

    Aktualności Aktualności Diecezji Białostocko-Gdańskiej Aktualności Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 01.06.2026
    Dzień Świętego Ducha w Czarnej Cerkiewnej

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 31.05.2026
    Święto Zesłania Świętego Ducha na apostołów w warszawskiej katedrze
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
Idź do oryginalnego materiału