Pierwsza w tym roku debata w ramach realizowanego przez nasz Instytut projektu „Dziedziniec pogan” ze względu na przeżywany w roku 2026 „Jubileuszowy Rok św. Franciszka” poświęcona była próbie odpowiedzi na pytanie „Jak rozumiemy św. Franciszka?”.
W dyskusji jako goście-eksperci wystąpili:
– o. dr Andrzej Prugar: franciszkanin, ojciec duchowny w WSD Franciszkanów w Krakowie, rekolekcjonista;
– s. Agnieszka Koteja: albertynka posługująca ubogim, pisarka, poetka;
– Alina Sikorska: muzykolog, publicystka, żona i mama, starająca się żyć charyzmatem św. Franciszka, jako osoba świecka;
– Krzysztof Sadło: specjalista ds. pogromowych w naszym Instytucie, prywatnie lider wspólnoty Koinonia działającej przy Bazylice Franciszkanów w Krakowie, której członkowie starają się także żyć duchem franciszkańskim.
Uczestnicy dyskusji zmierzyli się z pytaniami: jak każde z nich odkryło św. Franciszka i jego duchowość w swoim życiu? Jak każde z nich rozumie św. Franciszka i co w jego przesłaniu jest dla niego szczególnie ważne? Jak stara się realizować ideały franciszkańskie w swoim życiu i powołaniu? Zastanawiali się także nad tym czy dzisiaj św. Franciszek i jego przesłanie jest adekwatnie rozumiane w Kościele i świecie.
















