“Duchowy GPS” – wakacyjny obóz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

5 miesięcy temu

„Duchowy GPS” – to hasło tegorocznego wakacyjnego obozu stypendystów-uczniów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia. Około 850 osób, w tym 700 stypendystów i 120-150 wolontariuszy z całej Polski, zjechało tym razem do diecezji bielsko-żywieckiej. Obóz, który potrwa do 27 lipca, ma na celu integrację, formację duchową i bliższe poznanie nauczania Jana Pawła II.

Konferencja prasowa zorganizowana w siedzibie bielskiej kurii 20 lipca 2024 r. zainaugurowała przedsięwzięcie i przybliżyła idee oraz założenia obozu, a jej uczestnicy opowiedzieli, w jaki sposób miasta – Bielsko-Biała, Żywiec i Cieszyn – włączyły się w organizację spotkania stypendystów na beskidzkiej ziemi.

“Duchowy GPS” to hasło wakacyjnego obozu Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Ks. Wiesław Płonka, koordynator diecezjalny FDNT, zaznaczył, iż celem obozu jest kształtowanie adekwatnego sumienia młodych ludzi.

Niedaleko Cieszyna, w Skoczowie, Jan Paweł II głosił piękne kazanie o sumieniu, byśmy byli ludźmi sumienia. Dlatego ten obóz ma pomóc młodym ludziom adekwatnie kształtować swoje sumienia i być wzorem dla innych. Gromadzą się oni w kilku miastach naszej diecezji: w Bielsku-Białej, Żywcu, Cieszynie, Łodygowicach, gdzie będą przeżywać swoje spotkania, zwiedzać okoliczne tereny i góry, uczestniczyć w Dniu Sportu. To czas, który pozwoli im się lepiej poznać i duchowo umocnić – wyjaśnił.

Prowadząca konferencję Monika Wójcik, absolwentka FDNT, przyznała, iż jest to jej 15. obóz z Fundacją.

Dzięki Fundacji i tym obozom mogłam odkryć wiele pięknych zakątków Polski. Były to: Szczecin, Białystok, Rzeszów, Wałcz, Stary Sącz, Gniezno, kilka razy Kraków. Każdy obóz wspominam bardzo miło, nawiązałam wiele pięknych relacji. Dlatego jest to niezwykle istotny czas. Obóz stanowi centrum programów formacyjnych organizowanych w ciągu roku – wytłumaczyła.

Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej, zaprosił uczestników do odkrywania atrakcji miasta, takich jak kolejka na Szyndzielnię, muzeum Fiata 126p oraz wytwórnia filmów rysunkowych. Z kolei Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, wyraził euforia z goszczenia uczestników obozu, podkreślając znaczenie duchowej formacji młodzieży w dzisiejszych czasach. Zachęcił do zwiedzania lokalnych atrakcji.

Cieszę się, iż wreszcie przyjechaliście na nasze tereny. Spotykaliśmy się dotąd tylko w Warszawie, na ogłoszeniu Dnia Papieskiego i na opłatku, gdzie zawsze biorą udział członkowie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zawsze słuchaliśmy z zazdrością, iż byliście w różnych miejscach i coś zobaczyliście. Cieszę się, iż wreszcie jesteście u nas – dodał.

W sobotę, 20 lipca, stypendyści wzięli udział we Mszach św. w żywieckiej konkatedrze, kościele św. Magdaleny w Cieszynie i kościele św. Stanisława BM w Bielsku-Białej. W niedzielę, udadzą się do 12 parafii beskidzkich, by podzielić się tam swymi świadectwami.

Atrakcje w trakcie obozu

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, zaprosiła do odkrywania historycznego miasta nad Olzą, które, jak podkreśliła łączy różne kultury i wyznania. Wspomniała o najnowszych odkryciach archeologicznych oraz atrakcjach turystycznych. Zachęciła do poznania szlaku cieszyńskiego tramwaju i śladów Habsburgów.

W Cieszynie łączą się kultury i wyznania. Jestem luteranką i będę miała przyjemność gościć niedługo ogólnopolski zjazd młodzieży ewangelickiej. W Cieszynie zobaczycie stare, historyczne miasto – ósme co do wieku w Polsce – zachęciła.

Przewodniczący zarządu ks. Dariusz Kowalczyk podkreślił, iż Fundacja wspiera młodzież z małych miejscowości, umożliwiając im edukację i rozwój duchowy. Wyraził nadzieję, iż obóz będzie czasem pełnym euforii i duchowego wzrostu.

„Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy umożliwili zorganizowanie tego obozu. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała z inicjatywy polskich biskupów, którzy chcieli upamiętnić pontyfikat papieża Polaka. Zastanawiali się, jak to zrobić, i zdecydowali, iż najlepszym sposobem jest stworzenie żywego pomnika, który będzie wspierał młodzież z małych miejscowości i wsi, umożliwiając im edukację i rozwój” – przypomniał i dodał, iż w tej chwili pod opieką jest 2087 stypendystów, a w tej grupie jest także 58 osób z Ukrainy, z takich miejscowości, jak Charków, Odessa, Donieck, Ługańsk, Zaporoże i inne. Mniej więcej połowa to uczniowie, a druga połowa to maturzyści i studenci.

Obóz wakacyjny w diecezji bielsko-żywieckiej przeznaczony jest dla uczniów siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej oraz liceów i techników.

Zaplanowano m.in. dzień skupienia, dzień sportu. Uczestnicy wezmą również udział w koncercie Chóru i Orkiestry Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, składających się ze stypendystów.

W organizacji obozu, w ramach wolontariatu, pomaga wielu stypendystów-studentów. Pełnią różne funkcje logistyczne, funkcje wychowawców, a studenci kierunków medycznych angażują się często w zapewnienie opieki medycznej.

źródło: KAI

OGLĄDAJ TAKŻE:

CZYTAJ TAKŻE:

Wakacje z Fundacją ”Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Idź do oryginalnego materiału