Duch Święty w sakramentach: Jak ożywić dar wiary?

3 tygodni temu

Duch Święty jako źródło mocy i nadziei! W audiencji 30 października Papież Franciszek nazwał bierzmowanie „osobistą Pięćdziesiątnicą”, która umacnia wiernych do świadomego życia w wierze i służby Kościołowi. Wezwał też do odnowy darów Ducha w Roku Jubileuszowym, aby stać się „żywymi nosicielami płomienia” w codziennym życiu.

Piotr M. Pietrus | EWTN Polska| 30 października 2024 | Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska. Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Duch Święty w sakramentach: Jak ożywić dar wiary?

Duch Święty działa w sakramentach, prowadząc każdego wiernego na głębszą drogę wiary. W audiencji generalnej z dnia 30 października 2024 roku Papież Franciszek przypomniał o szczególnym znaczeniu sakramentu bierzmowania i wyzwaniach, przed jakimi stoi Kościół w obliczu tego sakramentu. Franciszek nazwał bierzmowanie „osobistą Pięćdziesiątnicą”, napełniającą wiernych darami Ducha, które mają ich przygotować do świadomego i aktywnego życia w wierze. Wskazał również, iż nadchodzący Rok Jubileuszowy jest okazją do odnowy wiary i nawiązania głębszej relacji z Duchem Świętym.

Duch Święty jako źródło uświęcenia w sakramentach
Duch Święty prowadzi do uświęcenia, a Jego działanie jest szczególnie obecne w sakramentach inicjacji chrześcijańskiej – chrzcie i bierzmowaniu. Sakramenty te stanowią nie tylko ważne kroki w życiu każdego wiernego, ale są też „kanałami” łaski, przez które Bóg wprowadza człowieka na drogę świadomego życia w wierze.

Bierzmowanie jako „osobista Pięćdziesiątnica”
Papież przypomniał, iż bierzmowanie naśladuje Pięćdziesiątnicę, kiedy to Apostołowie zostali napełnieni Duchem Świętym. Sakrament bierzmowania jest indywidualnym doświadczeniem wzmocnienia więzi z Chrystusem, podczas którego wierni otrzymują obfite dary Ducha, potrzebne do chrześcijańskiego świadectwa i dojrzałego życia w wierze.

Wyzwania bierzmowania we współczesnym Kościele
Ojciec Święty zauważył, iż wielu wiernych traktuje bierzmowanie jako zakończenie religijnej formacji, zamiast jako początek aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła. Franciszek podkreśla, iż sakrament ten powinien być początkiem głębokiego zaangażowania w wiarę, co jest szczególnie istotne w obliczu wyzwań współczesnego Kościoła.

Rola świadków świeckich w formacji
Papież apelował o zaangażowanie świeckich, którzy mają osobiste doświadczenie wiary i mogą inspirować młodszych wiernych. Przygotowanie do bierzmowania, wspierane przez autentycznych świadków, pozwala uczynić ten sakrament głębszym duchowym doświadczeniem dla młodych ludzi, by w ten sposób tworzyć przyszłych liderów wspólnoty.

Ożywienie darów Ducha w Roku Jubileuszowym
Franciszek podkreślił znaczenie odnowienia darów Ducha Świętego w Roku Jubileuszowym, używając obrazu „dmuchania na ogień” wiary. Papież zachęca do odrzucenia rutyny i przyzwyczajeń, które tłumią żar wiary, aby każdy wierzący stał się żywym świadkiem Chrystusa, nosicielem płomienia Ducha na wzór olimpijskich pochodni.

Słowa Papieża Franciszka inspirują do pogłębienia życia w Duchu Świętym i ożywienia darów Ducha. Przesłanie o odnowie wiary jest wezwaniem do odważnego świadectwa i aktywnego zaangażowania w życie Kościoła.

Idź do oryginalnego materiału