Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich pod przewodnictwem abp. Wacława Depo

20 godzin temu
Zdjęcie: Wałach jasnogórskich


Wielki Piątek to dla katolików dzień skupienia, postu i modlitwy. Jest to drugi dzień Triduum Paschalnego – dramatyczny dzień sądu, męki oraz śmierci Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie, jak co roku, w tym dniu Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo przewodniczył nabożeństwu drogi krzyżowej na jasnogórskich wałach:

-mówił abp Wacław Depo. Arcypasterz wskazał, iż Wielki Piątek jest niezwykle istotnym dla wszystkich chrześcijan. Ten dzień jest najważniejszym świętem kościoła ewangelickiego:

Nabożeństwo drogi krzyżowej w Wielki Piątek z udziałem paulinów, częstochowian i pielgrzymów odbywa się co roku na wałach. Tu w dawnej fosie okalającej fortyfikacje, a dziś w ogrodach paulińskich objętych klauzurą, znajduje się licząca ponad sto lat droga krzyżowa. Tworzy ją 14 monumentalnych stacji Męki Pańskiej. Powstały na początku XX wieku z inicjatywy ówczesnego przeora Jasnej Góry Euzebiusza Rejmana. Zostały zaprojektowane i wzniesione w latach 1900-1913 w powiązaniu z obchodami roku jubileuszowego 1900 i odbudową Jasnej Góry. Stacje zostały poświęcone w 1913 r. W uroczystości wzięło wówczas udział ok. 300 tys. pielgrzymów. Starania w celu rozpoczęcia budowy Drogi Krzyżowej na wałach paulini zainicjowali jeszcze w 1864 r., ale spotkały się one z decyzją odmowną ówczesnych carskich władz. Szansa na realizację wizji pojawiła się dopiero w 1898 r, kiedy to Jasną Górę opuściły kwaterujące na niej wojska rosyjskie, przenosząc się na teren miasta.

NB

Idź do oryginalnego materiału