Dni krzyżowe

mocniwwierzeuplf.blogspot.com 1 tydzień temu



Dni krzyżowe obchodzimy w poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem. Odprawiamy wtedy procesję, aby: 1. podziękować Panu Bogu za wszystkie dobrodziejstwa; 2. uprosić błogosławieństwo dla urodzajów polnych i odwrócić karę za grzechy nasze. Podobne procesje odprawia się też w dzień św. Marka 25 kwietnia. Podczas procesji śpiewają wierni litanję do Wszystkich Świętych.

Bierz udział w tych procesjach.

Czas obecny, to czas największych nadziei na dobre żniwa, ale i wielkich niebezpieczeństw . Ładne zasiewy, ale może przyjść grad, powodzie, albo posucha. Jak słabym jest tu człowiek. Dlatego uciekać się tern goręcej do Boga, który i gromy i upusty niebieskie powstrzymać może. Stąd modlimy się w litanji do Wszystkich Świętych: „Od piorunów i gwałtownej niepogody, wybaw nas, Panie! Abyś urodzaje ziemskie dać i one zachować raczył, prosimy Cię, Panie!“

Ale ważne jest i to wezwanie: „abyś nam grzechy odpuścić raczył i abyś nas do pokuty prawdziwej przyprowadzić mógł, wysłuchaj nas, Panie!“ Pan Bóg zsyła na nas różne kary, bo i sami ściągamy na nas gniew Boży naszemi grzechami! A zwłaszcza tyle bluźnierców i grzeszników dziś w Polsce naszej. Tańcami bezbożnemi, strojami bezwstydnem i, rabunkami, kradzieżą, oszustwami i bezbożnością publiczną wyzywają ludzie gniew Boży. Dlatego zwłaszcza w dni krzyżowe trzeba upokorzyć się przed Bogiem i pokutować za te liczne zbrodnie i bezwstydy publiczne, aby Bóg od nas i od Polski „karanie oddalić raczył".

W dawnych wiekach w czasie tych procesyj, szli ludzie boso, nosili osobne ubranie: wory pokutne i posypywali głowy swe popiołem. W jakiem usposobieniu ty odprawiasz te procesje? Myśl o tem, a będziesz brał w nich poczciwie udział. Nie będziesz się rozglądał, ani gadał, ale gorąco się modlił.



Rok kościelny w życiu chrześcijanina, str. 38-39
Idź do oryginalnego materiału