Dalsze ograniczanie nauczania religii w szkołach. Nowy projekt rozporządzenia MEN

stacja7.pl 3 godzin temu

Projekt aktu normatywnego przewiduje ograniczenie od roku szkolnego 2024/2025, liczby godzin religii do jednej w tygodniu. Zajęcia będą musiały odbywać się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Doprecyzowano także zapis, iż łączenie w grupę obejmującą: uczniów klas I–III albo klas IV–VI lub klas VII i VIII dotyczy nie tylko zajęć religii organizowanych przez Kościół katolickim, ale także przez inne Kościoły i związki wyznaniowe.

Religia tylko na pierwszej lub ostatniej godzinie

Tym razem nie zapomniano o organizacji nauki religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym (pozaprzedszkolnym) punkcie katechetycznym. W obecnym stanie prawnym i faktycznym można było zakładać, iż należy łączyć grupy w szkołach i placówkach oświatowych, natomiast w grupach pozaszkolnych i punktach katechetycznych obowiązują stare rozwiązania. Aktualny projekt rozporządzenia porządkuje te kwestie. Nowela odnosi się także do innych kościołów i związków wyznaniowych.

Ministerstwo edukacji narodowej zakłada ponadto, iż zajęcia z religii będą mogły odbywać się tylko i wyłącznie na pierwszej i ostatniej godzinie lekcyjnej. Stanowi to ogromne utrudnienie dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych, którym odbiera się samodzielność w obszarze organizacji planu zajęć. Ogranicza tez swobody nauczycieli innych przedmiotów, którzy nie będą mogli pracować od pierwszej lekcji.

Łączenie klas już obowiązuje

Przypomnijmy, iż rozporządzenie z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach dało zgodę na łączenie zajęć religii w grupę międzyklasową, w której mogą być, np. dzieci z klasy I i III szkoły podstawowej albo uczniowie z klas IV-VIII. Maksymalna liczba osób, które mogą uczestniczyć w zajęciach w przedszkolach i w klasach I–III szkół podstawowych, to 25, dla pozostałych uczniów we wszystkich typach szkół – 28.

W efekcie spośród blisko 30,5 tys. katechetów i nauczycieli etyki zatrudnionych w tych placówkach część na pewno straci pracę. Waldemar Jakubowski, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, nie ukrywa oburzenia. Jego zdaniem dotychczasowe zmiany mogą dotknąć sporej części nauczycieli religii.

as, jk/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału