Czym jest watykański Sekretariat Stanu?

10 godzin temu

Sekretariat Stanu to urząd kurialny, który współpracuje najściślej z Papieżem w wypełnianiu jego najwyższej misji. W praktyce pełni rolę „siły napędowej” działań politycznych i dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, a także „łącznika” i czynnika koordynującego pracę Kurii Rzymskiej.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: Vatican News
Photo credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Sekretariat Stanu dzieli się na trzy sekcje: Sekcję Spraw Ogólnych, Sekcję ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi oraz Sekcję ds. Personelu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej. Zadaniem Sekretariatu Stanu jest wspieranie Papieża w zarządzaniu Stolicą Apostolską oraz w pełnieniu jego posługi jako Pasterza Powszechnego. Sekretariat Stanu tworzy międzynarodowy zespół osób współpracujących bezpośrednio z Papieżem – koordynują one działania Dykasterii i Instytucji Stolicy Apostolskiej oraz odpowiadają za reprezentację papieską poza Watykanem. Sekretarz Stanu to najbliższy współpracownik Papieża w rządzeniu Kościołem powszechnym. w tej chwili funkcję tę pełni kard. Pietro Parolin.

Zarys historyczny

Początki Sekretariatu Stanu sięgają XV wieku. Konstytucja apostolska Non debet reprehensibile z 31 grudnia 1487 r. ustanowiła Secretaria Apostolica, składającą się z 24 sekretarzy apostolskich, spośród których jeden nosił tytuł Secretarius Domesticus.

W 1814 r. Pius VII powołał Świętą Kongregację ds. Nadzwyczajnych Spraw Kościelnych. Św. Pius X, w konstytucji Sapienti consilio z 29 czerwca 1908 r., przekształcił ją w formę, jaką utrwalił Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 r. W 1967 r. Paweł VI, konstytucją Regimini Ecclesiae Universae, zreformował Kurię Rzymską według wskazań Soboru Watykańskiego II, nadając Sekretariatowi nową strukturę. Jan Paweł II, konstytucją Pastor Bonus z 1988 r., podzielił Sekretariat na dwie sekcje: Spraw Ogólnych i ds. Relacji z Państwami. Papież Franciszek zapoczątkował kolejną reformę, która zakończyła się w 2022 r. publikacją konstytucji Praedicate Evangelium.

Sekcja Spraw Ogólnych

Pod kierownictwem substytuta, abpa Edgara Peña Parry, zajmuje się codzienną obsługą Papieża w sprawach Kościoła powszechnego. Koordynuje działania dykasterii i urzędów Kurii Rzymskiej, nie naruszając ich autonomii. Organizuje spotkania kierownictwa Kurii, odpowiada za relacje z przedstawicielami państw przy Stolicy Apostolskiej, redaguje i wysyła dokumenty papieskie, nadzoruje publikację Acta Apostolicae Sedis, kieruje oficjalną komunikacją poprzez Dykasterię ds. Komunikacji, oraz czuwa nad pieczęcią ołowianą i Pierścieniem Rybaka. Sekcja ta odpowiada również za akty nominacyjne Papieża i statystyki Kościoła na świecie.

Sekcja ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi

Na czele sekcji stoi abp Paul Richard Gallagher. Sekcja ta prowadzi stosunki dyplomatyczne i polityczne Stolicy Apostolskiej z państwami i podmiotami prawa międzynarodowego oraz reprezentuje ją w organizacjach międzyrządowych i na konferencjach międzynarodowych. Udziela zezwoleń na publikację dokumentów dotyczących relacji międzynarodowych. W szczególnych przypadkach podejmuje działania w imieniu Papieża, po konsultacji z odpowiednimi dykasteriami, dotyczące m.in. tworzenia lub przekształcania Kościołów partykularnych.

Sekcja ds. Personelu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej

Kierowana przez abpa Luciano Russo, zajmuje się sprawami osób pracujących w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej – ich warunkami życia, pracy i formacją. Współpracuje z Papieską Akademią Kościelną w procesie rekrutacji i formacji kandydatów do tej służby. Sekcja ta została utworzona przez Papieża Franciszka 21 listopada 2017 r.

Dzieląc trudności i nadzieje Ludu Bożego

Zwracając się 5 czerwca 2025 r. do członków tej wielowiekowej instytucji, Papież Leon XIV wyraził im wdzięczność:

„Pociesza mnie świadomość, iż nie jestem sam i mogę dzielić odpowiedzialność mojej powszechnej posługi z wami.”

Sekretariat Stanu – jako różnorodna wspólnota – ofiaruje, jak dodał Papież, „cenną służbę dla życia Kościoła”.
„Razem dzielimy pytania, trudności, wyzwania i nadzieje Ludu Bożego na całym świecie” – powiedział Leon XIV.

słowa kluczowe: Watykan, Sekretariat Stanu, Papież Leon XIV, Kuria Rzymska, Stolica Apostolska, dyplomacja watykańska, relacje międzynarodowe Kościoła, Pietro Parolin, struktura kurii, papieska administracja

Idź do oryginalnego materiału