Czy we Wszystkich Świętych można jeść mięso? Odpowiedź księdza nie zostawia złudzeń

2 godzin temu
Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych świąt dla Polaków – Wszystkich Świętych. W tym roku święto wypada w piątek, co budzi pytania wiernych: czy w ten dzień obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa? Ksiądz Rafał Bogacki powołał się na przepisy Kościoła katolickiego.


1 listopada, dzień Wszystkich Świętych, to jedno z najważniejszych świąt w Polsce. Tego dnia Polacy tłumnie odwiedzają cmentarze, przynosząc na groby bliskich znicze i kwiaty, oddając cześć zmarłym.

Chociaż nie brakuje zjawisk takich jak "grobbing", czyli rywalizacji na najpiękniej przystrojone groby, to jednak dla wielu Polaków święto to ma głębszy, duchowy wymiar. To czas refleksji nad życiem, śmiercią i wiecznością oraz okazja do wspólnej modlitwy za zmarłych i spotkań rodzinnych.

Czy we Wszystkich Świętych można jeść mięso?


Tegoroczne święto budzi jednak pewne wątpliwości wśród wiernych, zwłaszcza w kontekście tradycyjnej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, która obowiązuje w każdy piątek. A ponieważ 1 listopada 2024 roku przypada właśnie w piątek, to wiele osób zastanawia się, czy w tym dniu można spożywać mięso.

W Kościele katolickim piątek to szczególny dzień, który nawiązuje do męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Z tego powodu wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Przepis ten jest zapisany w Kodeksie Prawa Kanonicznego, a dokładniej w kanonie 1251.

Wszystkich Świętych to uroczystość. Dyspensa nie będzie potrzebna


Kanon 1251 jest najważniejszy w tej kwestii. Stanowi on, iż w piątki katolicy powinni zachować abstynencję od mięsa, z wyjątkiem tych dni, które mają rangę uroczystości. I właśnie 1 listopada, Wszystkich Świętych, jest jednym z takich dni. To oznacza, iż pomimo tego, iż święto wypada w piątek, wierni nie są zobowiązani do przestrzegania postu. Uroczystości, ze względu na swoją rangę, mają pierwszeństwo przed piątkowym postem.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, portal Eska.pl skontaktował się z rzecznikiem Archidiecezji Katowickiej, ks. Rafałem Bogackim. W wywiadzie ksiądz jasno wyjaśnił, iż w 2024 roku, ze względu na rangę uroczystości Wszystkich Świętych, wierni są zwolnieni z obowiązku wstrzemięźliwości od mięsa. Księża nie będą musieli w związku z tym udzielać dodatkowej dyspensy.

Dlaczego Wszystkich Świętych to szczególny dzień dla Katolików?


Uroczystość Wszystkich Świętych jest czasem, w którym Kościół oddaje hołd wszystkim tym, którzy osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Jest to dzień poświęcony nie tylko znanym świętym, takim jak św. Jan Paweł II, św. Franciszek z Asyżu czy św. Maksymilian Maria Kolbe, ale również tym anonimowym, którzy w swoich życiowych postawach wiernie służyli Bogu i ludziom.

Dla wielu Polaków, niezależnie od stopnia religijności, dzień ten ma szczególną wartość. Jest czasem zadumy nad życiem, przemijaniem i pamięcią o tych, którzy odeszli. W tradycji polskiej świętowanie Wszystkich Świętych jest mocno zakorzenione w rodzinnych spotkaniach i wspólnej modlitwie na grobach bliskich.

Idź do oryginalnego materiału