Czy w Wigilię można jeść mięso? Odpowiedź może wielu zaskoczyć

5 dni temu
Zdjęcie: Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl


Według prawa kanonicznego Wigilia nie jest dniem postnym. Mimo to w zdecydowanej większości polskich domów 24 grudnia zachowuje się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dlaczego?
Post w Wigilię: Według prawa kanonicznego post ścisły, który oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego, bezmięsnego posiłku do syta i dwóch niepełnych, obowiązuje w Polsce wyłącznie w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek. Wigilia Bożego Narodzenia nie jest dniem postnym z perspektywy liturgicznej, a więc jedzenie mięsa nie jest zakazane. Głęboko zakorzeniona tradycja sprawiła jednak, iż wielu Polaków nie wyobraża sobie tego dnia zrezygnować z postu.


REKLAMA


Zmiana przepisów: Przepisy postne zostały złagodzone podczas soboru watykańskiego w 1965 roku. W związku z reformą polscy biskupi na czele z kardynałem Stefanem Wyszyńskim wydali "List pasterski do Duchowieństwa i Wiernych". W dokumencie z 1966 roku zwrócono się do ówczesnego papieża z prośbą o utrzymanie w Polsce obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia. Papież przystał na tę prośbę, ponieważ "zgadzała się z niepamiętnymi zwyczajami Polaków".


Zobacz wideo Bążur, będziemy się bić. Trzaskowski vs. Nawrocki [Co to będzie odc. 38]


Symbolika postu: Mimo iż post tego dnia nie jest obowiązkowy, księża zachęcają, by wierni ograniczyli spożywanie pokarmów mięsnych. Duchowni podkreślają, iż post w Wigilię ma charakter symboliczny. Wskazują przy tym na duchowy wymiar oczekiwania na narodzenie Jezusa. Wprowadzenie potraw postnych, takich jak ryby, pierogi czy barszcz, jest formą duchowego przygotowania. Mimo dużej zachęty księża pozostawiają swobodę podejmowania decyzji wiernym, zgodnie z ich własnymi przekonaniami.
Przeczytaj także: "Meteorolodzy przyjrzeli się Wigiliom z ostatnich 30 lat. Ile z nich było bez śniegu?".Źródła: Misericors.org, Kodeks Prawa Kanonicznego
Idź do oryginalnego materiału