Czy w Wielki Piątek obowiązuje post? Co można jeść, a czego nie?

1 rok temu
Zdjęcie: RMF


Wielki Piątek to w Kościele katolickim dzień upamiętniający mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Tego dnia nie ma obowiązku uczestnictwa w nabożeństwie, obowiązuje natomiast post ścisły. Jakich zasad należy przestrzegać? Co i kiedy można jeść w Wielki Piątek?


Czy w Wielki Piątek obowiązuje post?


W tym roku dzień wspomnienia śmierci Chrystusa wypada 7 kwietnia. W Wielki Piątek w kościołach nie będą sprawowane msze, które zastąpi liturgia Męki Pańskiej i uroczyste procesje Drogi Krzyżowej.
Zobacz także: Kiedy zaczyna się Triduum Paschalne? To najważniejszy czas dla katolikówReklama


Wielki Piątek przed Wielkanocą to jeden z dwóch dni w roku (obok Środy Popielcowej), kiedy to Kodeks Prawa Kanonicznego nakazuje wiernym zachowanie postu ścisłego. Kto jest zwolniony ze ścisłego postu? Kościół Katolicki wymaga utrzymania postu przez wiernych w wieku od 18 do 60 roku życia.


Jakie są zasady postu ścisłego w Kościele?


Post ścisły jest najbardziej restrykcyjną formą wstrzemięźliwości od pokarmów, jaką przewiduje prawo kościelne.
To połączenie postu jakościowego, czyli powstrzymania się od spożywania rosołu i dań mięsnych, z postem ilościowym, który zakłada trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta.
W Wielki Piątek, który należy do Triduum Paschalnego, obowiązek postu ścisłego spoczywa na wszystkich pełnoletnich.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje już jednak od 14 roku życia, a zaleca się ją również młodszym wiernym. W rozdziale dotyczącym dni i okresów pokutnych w Kościele znajdziemy zapis:


Czego nie można jeść w Wielki Piątek?


Post jakościowy wymusza powstrzymanie się od spożywania mięsa, jednak to dość szeroka kategoria. Odrębne zapisy w dokumentach kościelnych precyzują tę kwestię i tak w Wielki Piątek na stół, a tym bardziej do naszych ust nie powinny trafić dania zawierające:
mięso lub krew;mózg;szpik kostny;słoninę;tłuszcze odzwierzęce (np. smalec);ekstrakty mięsne.
W trakcie obowiązywania postu ścisłego katolicy - jak w czasie Wielkanocy - powinni też powstrzymywać się od spożycia zup na wywarach gotowanych z wykorzystaniem mięsa lub kości.
W dzień Męki Pańskiej wzbronione jest również picie alkoholu i jedzenie słodyczy.


Co można jeść w Wielki Piątek?


Kościół katolicki dopuszcza jednak jedzenie niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego. W Wielki Piątek w trzech dozwolonych posiłkach mogą znaleźć się np. jajka i nabiał (kefiry, maślanki, jogurty czy mleko). Zgodnie z tradycją możemy także sięgać po ryby i owoce morza, a jeżeli mamy ochotę także po... żaby i ślimaki.


W wielu rozmowach dostojnicy kościelni pytani o dania, które najlepiej nadają się do przygotowania w dniach ścisłego postu, wymieniają wszelkie dania jarskie, chude zupy, a także lekkie sałatki. Zwolennicy rygorystycznego podejścia optują jednakże za tym, by w Wielki Piątek posilać się tylko wyłącznie chlebem, a pragnienie gasić wodą.
Czytaj także:
Idź do oryginalnego materiału