Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post?
Post w Wielką Sobotę, w przeciwieństwie do postu z Wielkiego Piątku nie jest narzucony przez Kodeks Prawa Kanonicznego Kościoła katolickiego. Oznacza to, iż w tym dniu nie musimy pościć, jednak Kościół zaleca zachowanie jeszcze jednego dnia postnego. Dlaczego?
Zachowanie postu w Wielką Sobotę jest uczczeniem pamięci Jezusa Chrystusa oraz przypomnieniem o odkupieniu win. Reklama
Według Kościoła katolickiego utrzymując w tym dniu post, możemy oczyścić duszę z grzechów.
Jaki jest post w Wielką Sobotę?
Dawniej ścisły post w Wielką Sobotę utrzymywano do 12:00, ponieważ po tej godzinie odbywała się Liturgia Wigilii Paschalnej. w tej chwili zaleca się stosowanie postu do następnego dnia po wschodzie słońca, kiedy to rozpoczynamy uroczystości z okazji Świąt Wielkiej Nocy.
Zarówno post z Wielkiego Piątku, jak i ten z Wielkiej Soboty jest zgodny z przesłaniem Triduum Paschalnego o oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Chrystusa. Właśnie dlatego post w tym czasie nazywany jest postem paschalnym.
Według Kościoła Katolickiego post paschalny jest jednym z elementów przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Post z Wielkiego Piątku nakierowuje na pokutę, natomiast post z Wielkiej Soboty na uczczenie pamięci o Chrystusie.
Czego konkretnie nie wolno jeść w Wielką Sobotę?
Post w Wielką Sobotę jest przedłużeniem postu w Wielki Piątek. Należy zatem zachować:
post jakościowy - powstrzymujący się od spożywania dań mięsnych, dań z krwi tj. kaszanka, móżdżek oraz szpik kostny;post ilościowy - zjedzony jeden posiłek do syta oraz dwa niepełne.
Oczywiście należy powstrzymać się również od picia napojów alkoholowych, w tym także wina. W Wielką Sobotę wielu wiernych rezygnuje także ze spożywania słodyczy. Pozostałe dania i składniki są jak najbardziej dozwolone.
CZYTAJ TAKŻE:
Godziny otwarcia sklepów na Wielkanoc. Do kiedy będzie można zrobić zakupy?
Wielki Czwartek - rozpoczyna się Triduum Paschalne. Co wspominamy tego dnia?