

Poniedziałek Wielkanocny nie jest na liście kościelnych świąt nakazanych, czyli tych dni, w których katolicy powinni uczestniczyć w mszy świętej. Wierni muszą uczestniczyć w nabożeństwie w każdą niedziele oraz w dzień:
- Świętej Bożej Rodzicielki Maryi — Nowy Rok (1 stycznia);
- Objawienia Pańskiego popularnie zwanego Świętem Trzech Króli (6 stycznia);
- Wniebowstąpienia Pańskiego — w VII Niedzielę Wielkanocy;
- Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa — Boże Ciało;
- Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny — Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia);
- Wszystkich Świętych (1 listopada);
- Bożego Narodzenia (25 grudnia).
CZYTAJ: Wielki Post 2025. Czy można jeść mięso?
Mimo iż Poniedziałek Wielkanocy nie jest świętem nakazanym, to duchowni zachęcają wiernych do udziału w mszy świętej.
Poniedziałek Wielkanocny. Czy trzeba iść do kościoła?
W 2003 r. w „Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych” zapraszają do uczestnictwa wiernych w mszy w Poniedziałek Wielkanocny, a duchownych do wypracowania „dogodnego porządku nabożeństw, który ułatwi parafianom udział w Eucharystii”.
W tym roku Wielkanoc przypadła wyjątkowo późno, bo dopiero w drugiej połowie kwietnia. Dzień po wielkanocnej niedzieli świętujemy w Polsce Poniedziałek Wielkanocny, który w tym roku przypada 21 kwietnia.
Wielkanoc, jako najważniejsze święta katolickie, upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym czasie odbywa się wiele uroczystości, z których najważniejszym jest Triduum Paschalne. W trzy dni poprzedzające Niedzielę Wielkanocną — Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota — katolicy uczestniczą w nabożeństwach, celebrując misterium paschalne. W tym wyjątkowym czasie inne aktywności stopniowo tracą na znaczeniu, a szkoły oraz niektóre uczelnie wyższe zostają zamknięte.