Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek? Katolicy wciąż mylą te liturgie

1 dzień temu
Wielki Piątek upamiętnia sąd oraz męczeńską śmierć Jezusa Chrystusa. Wbrew temu, co myśli wielu katolików, tego dnia nie odprawia się mszy świętej. Zamiast niej w kościołach w całej Polsce odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej oraz Droga Krzyżowa. Czy mamy obowiązek uczestniczenia w celebracji?
Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, okresu poprzedzającego bezpośrednio Wielkanoc. W tym czasie wierni wspominają sąd, mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Jest to zatem moment zadumy, w którym codzienność schodzi na dalszy plan, pozostawiając miejsce dla refleksji na temat życia, śmierci oraz zmartwychwstania. I choć wielu katolików zadaje sobie pytanie, czy powinni tego dnia uczestniczyć we mszy świętej, odpowiedź jest oczywista: nie - bo w kościołach mszy świętej po prostu nie ma. Nie oznacza to jednak, iż nie dzieje się nic.


REKLAMA


Zobacz wideo Kryzys Kościoła. „Przed Wielkanocą oczekuję od nas głębokiej skruchy"


Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek? Katolicy zapominają o jednej rzeczy
W Wielki Piątek zamiast tradycyjnej mszy świętej odbywa się Liturgia Męki Pańskiej. Tego dnia ołtarz obnażony jest z kwiatów, obrusów i krzyży.


Dlaczego Liturgia Męki Pańskiej nie jest Mszą Świętą? Ponieważ w trakcie Eucharystii rozdawane są wyłącznie hostie konsekrowane dzień wcześniej, tj. w Wielki Czwartek. W Wielki Piątek obowiązuje bowiem zakaz sprawowania jakichkolwiek sakramentów. Wyjątek od tej reguły stanowi sakrament namaszczenia chorych


- czytamy na portalu msze.info. Liturgia Męki Pańskiej skłania do zadumy. Nie jest jednak obowiązkowa dla katolików, choć jej przebieg należy do najbardziej podniosłych momentów w całym kalendarzu liturgicznym. Jak wygląda?
Msza w Wielki Piątek nie jest odprawiana. Na czym polega Liturgia Męki Pańskiej?
Na początku Liturgii Męki Pańskiej celebrans oraz asysta wychodzą w ciszy, po czym następuje prostracja (leżenie krzyżem) oraz modlitwa. Po niej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe oraz fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie następuje odczyt Męki Pańskiej według św. Jana - zwykle z podziałem na role.
Centralnym puntem Liturgii Męki Pańskiej jest jednak Adoracja Krzyża. To uroczyste odsłonięcie krzyża w trzech etapach. Podczas każdego z nich wyśpiewywane są słowa: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. Wierni odpowiadają: Pójdźmy z pokłonem.


Ostatnią część stanowi procesja do Grobu Pańskiego. W kaplicy Grobu Pańskiego powinien znajdować się ołtarz i tabernakulum. To tam zostaje przeniesiony Najświętszy Sakrament przykryty białym welonem - jest to symbol całunu, w który owinięto ciało Jezusa Chrystusa.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału