Czy proboszcz może odmówić dziecku udzielenia komunii? Ksiądz zabrał głos. "Słyszę różne opowieści"

1 tydzień temu
Rozpoczął się maj, miesiąc, w którym realizowane są pierwsze komunie. Większość dzieci oraz ich bliskich szykowała się do tego wydarzenia od dawna. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy ksiądz może odmówić dziecku przystąpienia do sakramentu i jeżeli tak - to w jakich przypadkach?
Sezon komunijny już trwa. Większość rodziców zadbała, by ten dzień był dopięty na ostatni guzik, dlatego przygotowania wielokrotnie trwały wiele miesięcy. I chociaż wiele osób krytykuje wystawność współczesnych przyjęć komunijnych, to trzeba przyznać jedno - każdy robi je według własnego uznania i możliwości.
REKLAMA


Zobacz wideo "Mamo, gdzie są moje pieniądze z komunii?". Adwokat: Dziecko powinno te pieniądze otrzymać


Dziś imprezy najczęściej realizowane są w restauracjach i na salach bankietowych. Małych gości wielokrotnie zabawiają animatorzy. Do tego często dochodzą także dodatkowe atrakcje, jak np. fotobudki, słodkie stoły, piniaty itp. choćby duchowni proszą co raz, by skupiając się na komunijnym przyjęciu nie zapominać o tym, co najważniejsze, czyli sakramencie przyjmowanym przez dziecko.
Czy ksiądz może odmówić dziecku komunii?
Czy duchowny może odmówić dziecku przyjęcia sakramentu pierwszej komunii, jeżeli np. jego rodzice żyją w związku nieformalnym? Okazuje się, iż są takie przypadki. Ojciec Kamil Deryło z Klasztoru dominikanów i Rzymskokatolickiej Parafii św. Dominika w Szczecinie otwarcie przyznał w rozmowie z redaktorem portalu naszemiasto.pl, co o tym myśli.


Proboszczowie są różni i niestety czasami bywa to dla nich problemem. Słyszę różne opowieści, np. iż proboszcz nie chciał ochrzcić dziecka, bo rodzice nie mają jeszcze ślubu, ksiądz nie zapytał dlaczego, nie zorientował się w sytuacji, po prostu ich wygonił. Wtedy nie mam najlepszego zdania o takim księdzu


- stwierdził duchowny. Uważa, iż brak ślubu rodziców nie jest żadną podstawą, by odmówić dziecku przystąpienia do komunii. "Gdy mama jest wierząca, praktykująca, chce, żeby dziecko przyjęło komunię, to nie ma sprawy, nie ma żadnej przeszkody. Wiemy, iż sytuacje są różne, mężczyźni uciekają, zostawiając kobietę w ciąży i ona zostaje wtedy sama. Dlaczego, jeżeli tata biologiczny nie podołał swojej roli, dziecko miałoby nie przystąpić do komunii? Nie widzę w tym problemu" - dodał duchowny.
Pierwsza komunia święta Shutterstock, autor: TamaraLSanchez


Kiedy duchowny może nie dopuścić do pierwszej komunii świętej?
Dziecko, które przystępuje do pierwszej komunii świętej, musi być przede wszystkim ochrzczone. Chrzest pozwala zmazać grzech pierworodny, z którym człowiek przychodzi na świat. Nie jest to jednak jedyny warunek. Kościół ma także inne wymagania. Dziecko powinno uczęszczać na lekcje religii i brać udział w spotkaniach, które przygotowują je do przyjęcia sakramentu.


Kan. 913: § 1. Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa § 2. Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć Komunię świętą


- podaje prawo kanoniczne. Czytamy w nim także, iż "do obowiązków proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu Pańskiego nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie są wystarczająco przygotowane".
Idź do oryginalnego materiału