Dlaczego w Polsce w Wigilię pościmy? Krótko i zwięźle odpowiadamy na te i inne dylematy, związane ze świątecznym czasem.
fot. Envato
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Czy na wigilijnym stole mogą pojawić się mięsne potrawy?
Kościół katolicki nie nakłada obowiązku postu w Wigilię, ale – zgodnie z tradycją – zachęca do wstrzemięźliwości od mięsa jako wyraz tradycji i pokuty. W Polsce sam prymas kard. Stefan Wyszyński poprosił w imieniu polskich biskupów papieża Pawła VI, o to, by w Polsce można było zachowywać wstrzemięźliwość od spożywania mięsa w Wigilię Bożego Narodzenia. Paweł VI zgodził się.
Czy, jeżeli idę na Pasterkę, to liczy się Msza Święta świąteczna?
Tak. Uroczystość Bożego Narodzenia ma aż trzy różne formularze Mszy Świętych na różne pory– nocną, poranną i dzienną. Mają one swoje korzenie w starożytnych tradycjach betlejemskich oraz późniejszych praktykach rzymskich. Każda z tych Mszy podkreśla inną tajemnicę związana z narodzinami Jezusa, tworząc razem pełną, bogatą liturgię tego wyjątkowego dnia. Każdy, kto uczestniczy w jednej z nich, także w Pasterce, spełnia obowiązek Mszy Św. Bożonarodzeniowej.
Czy w Święto Św. Szczepana muszę iść na Mszę?
26 grudnia, kiedy wspominamy męczeństwo św. Szczepana – nie jest już obowiązkowa, Kościół jednak gorąco zachęca do udziału w liturgii.
Czy w piątek po Bożym Narodzeniu obowiązuje post?
Nie, w Oktawie Bożego Narodzenia nie obowiązuje post. Jest to czas euforii z narodzin Jezusa, w którym można jeść mięso.