Czy na Boże Narodzenie trzeba iść do spowiedzi? Kościół katolicki wyjaśnia

1 rok temu
Zdjęcie: Polsat News


Boże Narodzenie jest jednym z ważniejszych świąt dla wiernych. W tym okresie oprócz przygotowania potraw istotny jest rachunek sumienia. W końcu okres Adwentu to czas modlitwy i zadumy. Tylko czy spowiedź święta w trakcie świąt jest obowiązkowa? Czy nieprzyjęcie komunii wiązać się będzie z grzechem ciężkim?


Przed okresem Bożego Narodzenia obchodzimy Adwent. To czas refleksji i zadumy nad swoimi grzechami. Czy jednak zobowiązani jesteśmy do przystąpienia do komunii w tym okresie? Czy nieudanie się do konfesjonału oznaczać będzie grzech ciężki? Dowiedzmy się, czy na Boże Narodzenie trzeba iść do spowiedzi.


Boże Narodzenie 2022. Jak się dobrze wyspowiadać?


Aby spowiedź była ważna, należy zachować kilka podstawowych warunków. Dzięki dobrze przeprowadzonej spowiedzi otrzymamy rozgrzeszenie. Zanim udamy się do konfesjonału konieczne jest zrobienie rachunku sumienia. Po uświadomieniu sobie popełnionych grzechów, istotny jest żal za swoje czyny oraz chęć poprawienia swojego zachowania. Dopiero po tym możemy udać się do spowiedzi.Reklama


W jej trakcie powinniśmy przyznać spowiednikowi, kiedy ostatni raz byliśmy oczyścić się z grzechów. Po wyznaniu grzechów przychodzi czas na pokutę, którą należy wypełnić przed przyjęciem komunii świętej.


Boże Narodzenie 2022. Czy spowiedź jest obowiązkowa?


Informacje o obowiązku przystąpienia do spowiedzi zapisane są w przykazaniach kościelnych. Prawo kanoniczne mówi jasno, iż do spowiedzi wierny powinien przystąpić przynajmniej raz w roku. Najważniejsze jest jednak przyjęcie Eucharystii w Wielkanoc. Nigdzie jednak nie ma informacji o innych świętach. Wynika z tego, iż w Boże Narodzenie nie jest obowiązkowe przystąpienie do komunii świętej.


Boże Narodzenie 2022. Czy nieobecność na spowiedzi to grzech ciężki?


W Boże Narodzenie obowiązkowe jest udanie się na mszę świętą. Można również wziąć udział w Pasterce, która zwalnia z innych mszy w ciągu tego dnia. Brak obecności w kościele jest równoznaczny z popełnieniem ciężkiego grzechu. Brak spowiedzi w tym terminie jednak do takich grzechów nie należy.
Kościół katolicki rozdziela grzechy na dwie kategorie. Są to grzechy ciężkie (inaczej śmiertelne) oraz grzechy lekkie (inaczej powszednie). Od ich rodzaju zależy zadana pokuta, po której możemy przystąpić do komunii świętej. Mimo to w okresie narodzin Chrystusa wielu wiernych decyduje się udać do konfesjonałów. Ważne jest, by powitać narodzonego Syna Bożego z czystym sumieniem.


Spowiedź w Boże Narodzenie. Tak wygląda formuła spowiedzi


Aby nie stresować się przed spowiedzią świętą, należy zapamiętać prosty tekst i formułę spowiedzi.
Wierny klęka przy konfesjonale.
Wierny: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Kapłan: Na wieki wieków. Amen
Wierny (wykonując Znak Krzyża): W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.


Kapłan (wykonując znak krzyża, zachęca do ufności w Boże miłosierdzie, mówiąc): Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.
Wierny (wyznaje, kiedy była jego ostatnia spowiedź święta, czy wypełnił pokutę): Ostatni raz byłem u spowiedzi świętej (podaj okres). Wypełniłem zadaną pokutę. Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami, (wierny wymienia grzechy, podając liczbę i okoliczności w przypadku grzechów ciężkich). Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie bardzo żałuję, postanawiam poprawę i proszę Cię Boże o rozgrzeszenie.
Kapłan poucza oraz zadaje pokutę wiernemu zgodnie z wymienionymi grzechami.
Wierny (przed otrzymaniem rozgrzeszenia): Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu
Kapłan udziela wiernemu rozgrzeszenia, mówiąc: Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła. I ja odpuszczam Ci grzechy, w imię Ojca, Syna i ducha Świętego.
Kapłan puka w konfesjonał.
Wierny: Amen.
Po rozgrzeszeniu i zadaniu pokuty:
Kapłan: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.
Wierny: A jego miłosierdzie trwa na wieki.
Kapłan: Pan odpuścił ci grzechy. Idź w pokoju.
Wierny: Bóg zapłać.
***
Czytaj także:
Jaka pogoda czeka nas na święta? Będzie ponuro, szaro i deszczowo
Idź do oryginalnego materiału