Co zrobić ze starym albo zepsutym różańcem? Ksiądz powiedział jasno. "Słowu życia należy się szacunek"

5 dni temu
Zdjęcie: Czy można wyrzucić różaniec? Elis Cora/iStock


Różaniec należy do dewocjonaliów, czyli drobnych przedmiotów kultu religijnego. Gdy jest już stary albo się zepsuje, nie chcemy trzymać go w domu i zastanawiamy się, co z nim zrobić. Wyjaśniamy, czy można wyrzucić różaniec.
Różaniec służy do odmawiania modlitwy o tej samej nazwie oraz odprawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego. Składa się z krzyżyka, 6 większych koralików oraz 53 mniejszych. Najczęściej jest wykonany z drewna, pereł, metalu albo kamieni szlachetnych. Wiele osób trzyma takie wisiorki w domu przez całe życie, ewentualnie przekazuje bliskim na pamiątkę albo wkłada zmarłym do grobu.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy religia powinna wyjść ze szkół? [SONDA]


Co zrobić ze starym różańcem? Nie wyrzucaj go do śmietnika
Może się jednak zdarzyć, iż różaniec się zepsuje, zniszczy albo po prostu będzie już stary i będziemy chcieli wymienić go na nowszy, ładniejszy model. Według informacji zawartych w Kodeksie prawa kanonicznego, przedmioty poświęcone trzeba darzyć szacunkiem. Oznacza to, iż nie wolno tak po prostu wyrzucić ich do kosza.
Sprawdź też: Herman żyła "jak w koszarach". Dzieliła jeden pokój z sześcioma siostrami. "Nigdy nie byłam sama"
Trzeba je utylizować w określony sposób. - Słowu życia zawsze należy się szacunek, dlatego takie rzeczy warto po prostu spalić. Spalenie niepotrzebnych nośników religijnych treści jest ogólnie przyjęte w naszej kulturze i jest dobrym rozwiązaniem. Rzeczy święte nie walają się, nie trafiają na śmietnisko - powiedział portalowi pl.aleteia.org ks. Dawid Tyborski.


Co zrobić ze starym różańcem? pexels.com/Pixabay


Co zrobić ze starymi obrazami świętymi? Też nie powinny lądować w koszu
Obrazki, książki, pocztówki wielkanocne, bożonarodzeniowe, z wizerunkiem Jezusa albo Świętej Rodziny też można spalić. - Zdjęć swoich najbliższych nie wyrzucam bezceremonialnie do kosza. Skoro kocham osoby, to szanuję ich wizerunki. Bo wskazują na podmiot mojej miłości i o nim przypominają - wyznał ksiądz. A co zrobić z pozostałymi religijnymi przedmiotami, np. starym krzyżem z grobu? Na to też jest rozwiązanie. - jeżeli chodzi o krzyż z grobu, to warto, aby w grobie został. Można go zakopać, można go spalić (jeśli jest drewniany) - dodał duchowny. Warto również pamiętać, iż niektóre parafie regularnie organizują zbiórki dewocjonaliów, więc niepotrzebne przedmioty można wtedy zanieść do kościoła. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału