Co się wydarzyło w Wielką Środę? Przypomina o tym brutalny zwyczaj

1 rok temu
Zdjęcie: Interia.tv


Wielka Środa jest jednym z najważniejszych dni w Kościele katolickim. Msze święte odprawiane są w normalnym trybie, jednak po ostatniej z kropielnic usuwana jest woda święcona. Nie dzieje się tak bez powodu. Wyjaśniamy znaczenie Wielkiej Środy oraz przypominamy, co wydarzyło się w tym dniu według Biblii.


Wielka Środa stanowi czwarty dzień Wielkiego Tygodnia. Niestety wielu katolików nie zdaje sobie sprawy z tego, iż upamiętnia ona najważniejsze wydarzenia z życia Jezusa. Gdyby nie doszło wówczas do zdrady, Chrystus nie zostałby skazany na śmierć i najprawdopodobniej nie świętowalibyśmy również Wielkanocy. Reklama
Przypominamy więc, co wydarzyło się w Wielką Środę według Biblii.Wyjaśniamy, jak obchodzić Wielką Środę zgodnie z nauką Kościoła, a w formie ciekawostki wspominamy również interesujący, choć nieco brutalny zwyczaj praktykowany w Wielką Środę. Czym jest Palenie Judasza i dlaczego do dziś wzbudza takie kontrowersje?


Wielka Środa upamiętnia zdradę Judasza. W ten dzień wydano Jezusa


Wielka Środa w Biblii została opisana jako dzień zdrady Jezusa Chrystusa, której dopuścił się Judasz Iskariota. Apostoł był uznawany za jednego z najwierniejszych uczniów Pana, a jednak omamiony wizją zarobku, postanowił wydać go Sanhedrynowi. Na tajnej naradzie zaoferował, iż będzie śledził swojego Nauczyciela i poinformuje strażników o miejscu jego pobytu.
Jak powiedział, tak się stało. Judasz sprzedał Jezusa w zamian za trzydzieści srebrników, jednak pieniądze nie przyniosły mu szczęścia. Dręczony wyrzutami sumienia niedługo później powiesił się. Za srebrniki ostatecznie zakupiono zaś kawałek ziemi, na której grzebano później cudzoziemców. Miejsce to określano mianem "Pola Krwi".


Jak obchodzić Wielką Środę? To ostatni dzień na przedświąteczne porządki


W Wielką Środę odprawiana jest Jutrznia, czyli głośne odmawianie brewiarza. Msze realizowane są w standardowych godzinach. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż po ostatniej z nich ze wszystkich kropielnic usuwa się wodę święconą. To nie przypadek.


Puste naczynia symbolizują bowiem, iż wraz z Chrystusem znika źródło łaski. Błogosławieństwo wody ma miejsce dopiero w sobotnią noc podczas Wigilii Paschalnej i jest symbolem Zmartwychwstania, życia i mocy wiary.
Zgodnie z tradycją w Wielką Środę katolicy mają ostatnią chwilę na świąteczne porządki przed Triduum Paschalnym, które ma stanowić czas duchowych przygotowań do Wielkanocy.


Brutalny polski zwyczaj wciąż żywy. Czym jest Palenie Judasza?


Dawniej popularne były również zwyczaje związane z Wielką Środą. Do charakterystycznych "obrzędów" w tym dniu należały tak zwane "judaszki" lub Palenie Judasza, z którymi do dziś możemy zetknąć się w Polsce (m.in. w Jarosławiu na Podkarpaciu).


Nasi przodkowie przygotowywali słomianą kukłę, która miała symbolizować zdrajcę Chrystusa i do jej paska przypinali woreczek z 30 kawałkami szkła, które odpowiadały srebrnikom. Udawali się z nią do najwyższego domu lub na wieżę kościelną, gdzie była wieszana lub zrzucana na ziemię. Szarpano ją i bito kijami głośno krzycząc, a pozostałości palono lub topiono w rzece.
Czytaj również:
Wielki Czwartek. Jak spędzić dzień, by stał się pięknym, duchowym przeżyciem?
Zakazane pokarmy w Wielki Piątek. Nie jedz tych produktów, by uniknąć grzechu
Kiedy jest Wielkanoc? Raz w kwietniu, raz w marcu. Data świąt jest ruchoma
Zobacz także:
Idź do oryginalnego materiału