Watykan potwierdził, iż papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 roku o godzinie 7:35. Zgodnie z konstytucją apostolską "Universi Dominici Gregis" Jana Pawła II z 1996 roku pogrzeb Ojca Świętego musi odbyć się między czwartym a szóstym dniem od śmierci. Na wtorkowym spotkaniu kardynałów ustalono, iż ostatnie pożegnanie papieża nastąpi w sobotę o godzinie 10. Poza tym wydarzeniem Kościół czeka jeszcze jedno wyzwanie. W najbliższym czasie zostanie wybrany także sukcesor Franciszka. Proces ten zwykle odbywa się 15-20 dni po śmierci papieża.
REKLAMA
Zobacz wideo Papież przerwał czytanie homilii. "Mam trudności z oddychaniem"
Kiedy wybory papieża? Nie podano jeszcze oficjalnej daty konklawe
w tej chwili Stolica Apostolska pozostaje bez zwierzchnika. W momencie odejścia Ojca Świętego oficjalnie rozpoczął się okres sede vacante, w którym Kościół katolicki przygotowuje się do wyboru nowego papieża poprzez konklawe. Jest to zgromadzenie kardynałów, które powinno zostać zwołane między 15. a 20. dniem od śmierci Franciszka. Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez włoskie media takie spotkanie odbędzie się w okresie od 5 do 10 maja 2025 roku w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. To również jedno z najważniejszych wydarzeń dla całego Kościoła, a jego nazwa pochodzi od łacińskiego "conclave" oznaczającego "zamknięte pomieszczenie". To określenie odnosi się natomiast do zasady odizolowania kardynałów od świata zewnętrznego na czas wyboru, by zminimalizować wpływ nacisków zewnętrznych. Zgromadzenie trwa aż do momentu, gdy jeden z kandydatów uzyska wymaganą większość głosów. Wszyscy uczestnicy pozostaną zakwaterowani w Domu Świętej Marty i będą mogli poruszać się jedynie między nim a Kaplicą Sykstyńską.
Kto może zostać papieżem? Wszystko zacznie się od przysięgi milczenia i głosowania
Prawo do udziało w konklawe mają kardynałowie-elektorzy, którzy w momencie śmierci lub rezygnacji głowy Stolicy Apostolskiej nie ukończyli 80. roku życia. Liczba uczestników nie może jednak przekroczyć 120. Na spotkaniach obecni są również inni duchowni i personel pomocniczy, ale nie posiadają prawa głosu. Ponadto wszyscy składają indywidualną przysięgę milczenia. Później kardynałowie zapisują nazwisko swojego kandydata na kartce, którą umieszczają w urnie przed ołtarzem. Po każdym głosowaniu karty zostają spalone. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską oznacza, iż Watykan zyskał nowego Ojca Świętego, natomiast czarny brak zgody w tej sprawie. jeżeli po 30 głosowaniach nie uda się wybrać papieża, następuje narada kardynałów w celu ustalenia dalszego postępowania. Warto zauważyć, iż kandydatem na papieża w teorii może być każdy ochrzczony mężczyzna, ale w praktyce pod uwagę brani są jedynie kardynałowie.
Zobacz też: Pogrzeb papieża wywołał sensację na rynku. Ceny noclegów poszybowały w górę
Poprzednie konklawe odbyło się 12-13 marca 2013 roku i miało związek z rezygnacją papieża Benedykta XVI. Była to pierwsza taka sytuacja od ponad 600 lat. W wyniku głosowania nową głową Kościoła został kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, który przyjął imię Franciszek. Wówczas konklawe trwało zaledwie dwa dni i zakończyło się po pięciu turach głosowania. Do momentu wybrania nowego papieża Watykanem zarządza natomiast kardynał kamerling. w tej chwili tę funkcję sprawuje Kevin Farrell.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.