Papież Franciszek o Janie Pawle II: Kardynał Kazimierz Nycz, który wielokrotnie spotykał się z Franciszkiem, został zapytany o to, co papież myślał o polskim Kościele. - Papież był bardzo serdeczny i empatyczny wobec Jana Pawła II. Bardzo często, mówiąc do nas, biskupów polskich, czy w ogóle do grup polskich, podkreślał znaczenie tego 25-letniego pontyfikatu - powiedział w rozmowie z Onetem. Podkreślił, iż chociaż mogłoby się wydawać, iż Franciszek rzadko cytuje Jana Pawła II i częściej powołuje się na słowa Pawła VI, to "polski papież był mu bliski".
REKLAMA
Co papież myślał o polskim kościele: - Odnosił do nas (polskich duchownych - red.) to, co mówił do wszystkich. Tłumaczył nam, jaki powinien być język głoszenia Ewangelii - powiedział kardynał Nycz zapytany o to, jakie rady dawał papież Franciszek polskim biskupom. - Mówił, iż przede wszystkim ma być niehermetyczny, czyli nie taki, żeby rozumieli go tylko niektórzy, ale wszyscy. Oczywiście zwracał też uwagę, by ten język nie był wykluczający - dodał. Duchowny zgodził się z twierdzeniem, iż pontyfikat Franciszka był "rewolucją miłosierdzia i bliskości". Stwierdził, iż pod tym względem ten pontyfikat był "w pewnym sensie rewolucyjny". - I może to był powód, dla którego nie zawsze ludzie za nim nadążali - ocenił.
Zobacz wideo Śmierć Franciszka. Kto zostanie kolejnym papieżem?
Polak zostanie papieżem? Pod koniec lutego zapytaliśmy o to prof. Arkadiusza Stempina, historyka i watykanistę, wykładowcę Uniwersytetu we Freiburgu oraz Uczelni Korczaka. - Jest skrajnie mało prawdopodobne, by Polak został papieżem, ale wykluczyłbym też papieża Niemca bądź papieża Latynosa. Nastroje wskazują, iż w Watykanie jest pragnienie, by na tron papieski powrócił Włoch. Ewentualnie może być brany pod uwagę kardynał z Malty Mario Grech. Człowiek przewidywalny, który uspokoi Kościół rozkołysany przez nieco chaotycznego papieża z Argentyny. Jednocześnie Grech jest pro-franciszkowy i jako sekretarz ostatniego synodu biskupów dobrze znany innym kardynałom, którzy silnie rozproszeni po peryferiach Kościoła, słabo się nawzajem znają - odpowiedział.
Kto będzie następcą Franciszka: Według medialnych doniesień jednym z głównych kandydatów jest 70-letni sekretarz stanu Watykanu Pietro Parolin, którego w 2018 roku Franciszek podniósł go do rangi kardynała biskupa. Posługuje się dewizą "Quis nos separabit a caritate Christi?", co oznacza "Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej?". Należy do Rady Kardynałów - organu doradczego papieża. Na liście potencjalnych następców Franciszka znaleźli się także: 65-letni przewodniczący Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru - Fridolin Ambongo Besungu z Demokratycznej Republiki Konga, 72-letni kardynał Peter Erdo z Węgier, 67-letni Luis Antonio Tagle z Filipin, 76-letni Raymond Burke z USA, 67-letni Mario Grech z Malty i 69-letni kardynał Matteo Zuppi z Włoch.
Przeczytaj także: Pogrzeb papieża Franciszka. Watykan podał datęŹródła: Onet, New York Post, IAR, Gazeta.pl