„Był ojcem zatroskanym o dzieci” – abp Kupny o papieżu Franciszku i jego reformie Kościoła

3 tygodni temu

„Był pasterzem bliskim ludziom, który naprawdę dokonał reformy Kościoła” – mówi abp Józef Kupny, wspominając papieża Franciszka. Metropolita wrocławski podkreśla jego otwartość, prostotę oraz troskę o ubogich i wspólnotę Kościoła. Zdaniem hierarchy, Ojciec Święty pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo: synodalność, ducha pojednania i odnowę Kościoła w duchu Ewangelii.

źródło: Archidiecezja Wrocławska | fot. Vatican Media | 22 kwietnia 2025 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 2 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

„Jego zasługi dla reformy Kościoła w tak trudnych czasach są naprawdę olbrzymie” – powiedział abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wspominając zmarłego papieża Franciszka. W rozmowie z dziennikarzami abp Kupny podzielił się osobistymi refleksjami ze spotkania z Ojcem Świętym, które odbyło się zaledwie kilka miesięcy wcześniej – w grudniu, dzień po 88. urodzinach papieża.

Ciepło i otwartość

– „Dla mnie był wspaniałym duszpasterzem, który pragnął reformy Kościoła i tej reformy dokonywał. W relacjach z nim zapamiętałem go jako człowieka bardzo otwartego. Nie przygotowywał przemówień, nie czytał z kartki. Słuchał nas biskupów, a potem nawiązywał do tego, co mówiliśmy. Dzielił się swoimi przemyśleniami, swoją radą. Ciepły, otwarty na drugiego” – wspominał hierarcha.

Wskazał również, iż Ojciec Święty cechował się niezwykłą troską o drugiego człowieka i prostotą w działaniu: – „Pamiętam, jak pewnego gorącego dnia podczas spotkania z nim najpierw zabiegał o wodę dla wszystkich. Ten drobny gest zapadł mi w pamięci.”

Skromność i braterskość

Papież Franciszek – jak zauważył abp Kupny – nie oczekiwał specjalnych form honorowania. Pragnął, by biskupi traktowali go jak brata. – „Odnosił się do każdego bez dystansu i wywyższania się.”

Metodologia synodalności

Jednym z najcenniejszych duchowych dziedzictw Franciszka – zdaniem metropolity wrocławskiego – jest jego metodologia synodu, oparta na modlitwie, wsłuchiwaniu się w głos innych, nawiązywaniu do wypowiedzi i wspólnym wyciąganiu wniosków. – „Tak sam też funkcjonował w Kościele.”

Zatroskany o Kościół i świat

– „Chciał kształtować Kościół tak, żeby odpowiadał na wyzwania współczesności. Zdawał sobie sprawę z różnego rodzaju zarzutów, kierowanych pod adresem biskupów i kapłanów, dlatego pragnął całym sercem Kościół oczyścić. Pokazać Jego święte oblicze z Jezusem Chrystusem na czele.”

W grudniu ubiegłego roku abp Kupny prosił papieża o błogosławieństwo dla archidiecezji wrocławskiej i opowiadał mu o trwającym Roku Pojednania oraz 60. rocznicy orędzia biskupów polskich do niemieckich. – „Ojciec Święty wyraził aprobatę i uznanie dla działań prowadzących do pojednania. Sam je zresztą inicjował.”

Styl duszpasterza

Papież Franciszek był, według abp. Kupnego, pasterzem, który potrafił iść z przodu, w środku, ale też z tyłu – za głosem ludu. – „Wyznaczał kierunek, ale był też w środku, wsłuchiwał się w to, co owce mają do powiedzenia. Szedł też za kierunkiem, który określały osoby świeckie w Kościele. To było przejmujące. Zawsze mówił z serca. Nie czytał przemówień, wymyślonych za biurkiem.”

– „Pochylał się nad ubogim i biednymi. Wprowadził spore zmiany w kierunku działalności charytatywnej Kościoła. To pokazywało jego oblicze – ojca zatroskanego o dzieci.”

Modlitwa za papieża

W archikatedrze wrocławskiej w dniach wtorek–czwartek o godz. 18.00 będą sprawowane Msze święte w intencji papieża Franciszka. Metropolita zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy za duszę Ojca Świętego i w intencji Kościoła katolickiego.

#PapieżFranciszek #ModlitwazaPapieża #Modlitwa #Papież #EWTN #MisjonarzeSłowa #Trumna

Słowa najważniejsze SEO: papież Franciszek, procesja pogrzebowa, Dom św. Marty, Papieska Bazylika św. Piotra, Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, kardynał Kamerlengo, Liturgia Słowa

Idź do oryginalnego materiału