Był legendą krakowskiego Kościoła. Nie żyje o. Jan Andrzej Kłoczowski

7 godzin temu
W sobotę, 12 kwietnia zmarł o. Jan Andrzej Kłoczowski, słynny teologi i duszpasterz krakowskiej "Beczki". Dominikanin miał 87 lat. O śmierci duchownego poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych dominikanie z Krakowa.


O. Jan Andrzej Kłoczowski nie żyje. Miał 87 lat


Na stronie internetowej Dominikanie Kraków zamieszczono komunikat poświęcony śmierci o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego, który parał się nie tylko wiedzą z dziedziny historii sztuki, ale również z teologii i filozofii. Do zakonu dominikanów dołączył w połowie lat 60. "Z głębokim żalem zawiadamiamy, iż w sobotę w klasztorze w Krakowie zmarł, opatrzony świętymi sakramentami, o. Jan Andrzej Kłoczowski" – czytamy w oświadczeniu.

Pogrzeb znanego dominikanina odbędzie się w środę, 16 kwietnia o godz. 10. Msza zostanie odprawiona w Bazylice Trójcy Świętej przy. ul. Stolarskiej 12, a poprowadzi ją bp Damian Muskus.

O. Kłoczowski urodził się w 1937 roku w Warszawie. W latach 1970-1986 był duszpasterzem krakowskiego duszpasterstwa akademickiego o nazwie "Beczka". Wówczas aktywnie angażował się w studenckie życie, wspierając m.in. studentów należących do Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR".



Jego podpis znalazł się również w liście protestacyjnym z 1976 roku do Komisji Nadzwyczajnej Sejmu PRL dotyczącym zmian w Konstytucji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Pod koniec 1981 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu za organizację Komitetu Pomocy dla Osób Aresztowanych i Internowanych.

W 1975 roku dominikanin zdobył doktorat na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a w 1990 roku obronił pracę habilitacyjną na Wydziale Filozoficznym Polskiej Akademii Nauk.

Msze o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego (zwłaszcza niedzielne "dwunastki") cieszyły się ogromną popularnością wśród wiernych, którzy tłumnie przybywali na jego kazania.

Duszpasterz był związany z takimi miesięcznikami jak "W drodze" i "Znak", a także z półrocznikiem o nazwie "Logos i Ethos". W latach 90. sprawował funkcję rektora Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie.

Idź do oryginalnego materiału