Bracia Lasaliańscy i edukacja katolicka: przesłanie papieża Leona XIV o powołaniu i misji

6 godzin temu

Papież Leon XIV spotkał się z Braćmi Lasaliańskimi, podkreślając ich kluczową rolę w edukacji młodzieży i promowaniu powołań zakonnych. W duchu św. Jana de La Salle zachęca do tworzenia środowisk formacyjnych, które prowadzą młodych ku świętości i odpowiedzialnemu życiu.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: | Vatican News | 17 maja 2025 |
Photo credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Mam nadzieję, iż powołania do lasaliańskiego życia zakonnego będą się rozwijać, iż będą wspierane i promowane — zarówno w waszych szkołach, jak i poza nimi — i iż w synergii ze wszystkimi innymi elementami formacyjnymi będą przyczyniać się do inspirowania radosnych i owocnych dróg świętości wśród młodych ludzi, którzy do nich uczęszczają.”

Papież Leon XIV wypowiedział te słowa do Braci Szkolnych Chrześcijańskich podczas spotkania w Watykanie w czwartek.

Bracia Szkolni Chrześcijańscy, znani również jako Bracia Lasaliańscy, noszą imię swojego założyciela, św. Jana de La Salle, który zapoczątkował misję zapewnienia młodzieży, zwłaszcza ubogiej, edukacji ludzkiej i chrześcijańskiej. Bracia, będący świeckimi zakonnikami poświęconymi wyłącznie edukacji, są znani z globalnych działań edukacyjnych.

Po trzech wiekach wspaniale jest widzieć, jak wasza obecność przez cały czas niesie świeżość bogatej i dalekosiężnej rzeczywistości edukacyjnej, dzięki której, także dziś i w różnych częściach świata, z entuzjazmem, wiernością i duchem ofiary poświęcacie się formacji młodzieży.

powiedział Papież Leon XIV

W tym kontekście Ojciec Święty zwrócił uwagę na dwa aspekty historii Braci: ich „uważność na chwilę obecną” oraz „wymiar posługi i misji nauczania we wspólnocie”.

Założyciel, który podjął wyzwania i ruszył naprzód
Ojciec Święty zauważył, iż ich Założyciel przyjmował wyzwania jako znak od Boga i natychmiast podejmował działanie.

Papież Leon powiedział, iż św. Jan de La Salle „dał życie nowemu systemowi edukacji”, wykraczając poza własne intencje i oczekiwania.

Gdy pojawiały się problemy, zamiast się zniechęcać, Święty traktował je jako bodziec do poszukiwania twórczych odpowiedzi i podążania nowymi, często nieznanymi ścieżkami.

Wszystko to, jak powiedział papież, rodzi również dla nas ważne pytania:
„Jakie są dziś najpilniejsze wyzwania w świecie młodzieży? Jakie wartości należy promować? Na jakie zasoby możemy liczyć?”

Przekształcanie poważnych wyzwań
Wskazując na konkretne trudności, papież zauważył:
„Pomyślcie o izolacji spowodowanej powszechnymi modelami relacji, coraz bardziej naznaczonymi powierzchownością, indywidualizmem i niestabilnością emocjonalną; o szerzeniu się sposobów myślenia osłabionych relatywizmem; o dominacji stylów życia i rytmów, w których brakuje miejsca na słuchanie, refleksję i dialog — w szkole, w rodzinie, a czasem choćby wśród rówieśników — co prowadzi do samotności.”

Choć te realia mogą być przytłaczające, papież powiedział, iż my również, jak św. Jan de La Salle, „możemy je przekształcić w trampoliny”, aby „odkrywać nowe ścieżki, rozwijać nowe narzędzia i przyjmować nowe języki, dzięki którym przez cały czas będziemy poruszać serca uczniów, pomagając im i zachęcając ich do stawiania czoła każdej przeszkodzie z odwagą, aby mogli dawać z siebie to, co najlepsze, zgodnie z Bożym zamysłem.”

W tym duchu papież pochwalił troskę, jaką Bracia przykładają w swoich szkołach do formacji nauczycieli i budowania wspólnot edukacyjnych.

Nauczanie jako posługa
Papież Leon XIV podkreślił również inny aspekt rzeczywistości lasaliańskiej — „nauczanie przeżywane jako posługa i misja”, „jako forma konsekracji w Kościele”.

„Św. Jan de La Salle” — zaznaczył — „nie chciał, aby w szkołach chrześcijańskich nauczali kapłani, ale tylko ‘bracia’, aby wszystkie wasze wysiłki były skierowane, z pomocą Bożą, na edukację uczniów. Lubił powtarzać: „Twoim ołtarzem jest klasa szkolna.

W ten sposób, jak zauważył papież, promował w Kościele swojej epoki rzeczywistość dotąd nieznaną: świeckich nauczycieli i katechetów, którzy we wspólnocie pełnili prawdziwą posługę, zgodnie z zasadą ewangelizacji przez edukację i edukacji przez ewangelizację.

„Charyzmat szkoły, który przyjmujecie wraz z czwartym ślubem nauczania, oprócz tego, iż jest służbą społeczeństwu i cennym dziełem miłosierdzia” — wyjaśnił papież — „nadal jawi się dziś jako jedno z najpiękniejszych i najbardziej wymownych wyrazów kapłańskiego, prorockiego i królewskiego urzędu, który wszyscy otrzymaliśmy na chrzcie, jak podkreślają dokumenty Soboru Watykańskiego II.”

Papież pochwalił, jak zakonnicy w swoich instytucjach edukacyjnych „w sposób proroczy ukazują poprzez swoją konsekrację chrzestną posługę, która wzywa wszystkich — zgodnie ze swoim stanem i rolą, bez wyjątków — do współtworzenia, jako żywe członki, wzrostu Kościoła i jego nieustannego uświęcania.”

Na zakończenie papież Leon XIV podziękował Braciom Szkół Chrześcijańskich za wszystko, co robią.

„Modlę się za was i udzielam wam mojego apostolskiego błogosławieństwa, które z euforią rozszerzam na całą Rodzinę Lasaliańską.”

Papież Leon XIV

słowa kluczowe: Bracia Lasaliańscy; katolicka edukacja młodzieży; św. Jan de La Salle; powołania zakonne w Kościele; nauczanie jako misja; papież Leon XIV

Idź do oryginalnego materiału